Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Demir-çelik ithalatına koruma önlemi: Yüzde 25 ek vergi

Demir-çelik ithalatına koruma önlemi: Yüzde 25 ek vergi

Demir-çelik ithalatının geçici koruma önlemi uygulanmasına ilişkin karar Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 200 gün süreyle demir-çelik ithalatına yüzde 25 ek vergi getirildi.

YÜZDE 25 EK MALİ YÜKÜMLÜLÜK UYGULANACAK

Demir-çelik ürünleri ithalatında geçici koruma önlemi uygulanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmen yürürlüğe girdi. Buna göre, Çubuklar, teller ve profiller, boru ve içi boş profiller, paslanmaz çelikler, demiryolu ve tramvay hattı malzemeleri için 200 gün süreyle eşyanın CİF kıymetinin yüzde 25’i oranında ek mali yükümlülük uygulanacak.

BAŞKAN ERDOĞAN İMZALADI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, demir-çelik ithalatına yüzde 25 ek mali yükümlülük getiren kararı imzaladı. Karar, 26/1/1995 tarihli ve 4067 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ve 3/2/1995 tarihli ve 95/6225 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması ekinde yer alan Korunma Tedbirleri Anlaşması ile 10/5/2014 tarihli ve 2004/7305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İthalatta Korunma Önlemleri Hakkında Karar kapsamında alınan geçici korunma önlemine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Demir-çelik ithalatının geçici koruma önlemi uygulanmasına ilişkin karar