Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dertlerini satılığa çıkaran kurnaz ile garibanın arasındaki uçurum

Dertlerini satılığa çıkaran kurnaz ile garibanın arasındaki uçurum

Evvela garibanlığın fakirlikle ilgili olmadığını bilmek gerekiyor sanırım. Rahmetli Üstat Hattat Ömer Efendi 2005 yılı Haziran aynının 15’i olan vefat gününe kadar ısrarla, bıkmadan anlattığı bir nasihat vardı: Evlat, fakirlik dediğin rızık meselesi, takdir yani, üzerine uzun uzun konuşmak bile hayasızlık hatta edepsizlik olur, Müslüman kısmet der çalışmaya devam eder. Lakin garibanlık tercihtir, isteyeceksin en başta, farkında olacaksın, emek vereceksin, öğreneceksin, sabredeceksin yani ve nasibinde varsa becerebileceğin bir başarı, kazanacağın bir unvandır garibanlık ”

Fark etmek:
Meselenin özü gurbette olduğunu fark etmek. Gariban gurbette olandır, bunu fark etmek yetmez, kabul etmek de gerekir. Kabul etmek de yetmez şükretmek de gerekir. Gurbettesin yani, yabancısın. Neye, nereye yabancısın? Dünyaya ve maddeye ve eşyaya yabancısın. Dünya ile ilişkin, emrolunduğun imtihanın mübarek hatırına eşya ile maslahat yapmak olacak.

Adresini bileceksin:
Garipsin, yani yabancısın buralara, ayrı düşmüşsün geri gitmek için sıranı beklerken hamd edeceksin.

Hür olacaksın:
Gariban hürriyeti bulmuş olandır. Tek başına olmak var ya hani, o işte gariplik, Allah’tan başka kimsen olmayacak. Allah’tan başka kimsen olmayınca, Allahtan başka kimseden korkmayacak, hiçbir şeye bağlanmayacak ve başka hiç kimseden bir şey istemeyeceksin. Hürriyet denir işte buna, Allah’tan başka kimseye bağlı olmamak yani.

Derdini satmayacaksın:
Derdini satmayacaksın, hediye diye kabul edeceksin. İhtiyar adamların cebinde sakladığı hatırası olan bir mendil gibi olacak dertlerin. Kağıt peçete gibi kullanıp atmayacaksın saklayıp cebine koyacaksın. Doktorun yazdığı ilaçları poşetle yanında gezdirip gelene gidene göstermeyeceksin mesela. Yaralarını göğsüne ziynetmiş gibi asıp onların hatırına imtiyaz talep etmeyeceksin.

Feda edeceksin:
Herkes Allah’ın kulu ve senin nasibine düşen kimse ona sahip çıkacaksın. Aklında tutacaksın ve zamanını feda edeceksin.
Uçuruma düşmeyeceksin:
Hz. Hüseyni hatırlayacaksın her işin sonunda. Müşkülatını satan kurnazın yoluna açtığı uçurumdan kendini koruyacaksın. Ne mutlu gariplere diye övülen garibanlar kimlerdir diye düşüneceksin.

Etiketler