Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dev kötülük hücresinden BBC eliyle yepyeni bir zulüm: Yapay Et

Enes Kılıç
Dev kötülük hücresinden BBC eliyle yepyeni bir zulüm: Yapay Et

Kapitalist ve her durumda yalan üretmeyi başaran, her zor soruya yalan ve iftirayla karşılık veren dünya anlayışının artık tam göbeğindeyiz. Canlıya verilen önemin neredeyse sıfıra indiği ve yaratılışın tamamen dışına çekilmek istenen bir çağın içindeyiz. Öyle ki İslam dünyası savaşlar ve yoksulluklar ile uğraşırken öte tarafta Amerika öncülüğünde türlü numaralar dönmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili Diriliş Postası’na açıklamalarda bulunan Dr. Yavuz Dizdar şu ifadeleri kullandı:

Türk Onkoloji Doktoru Dr. Yavuz Dizdar
Türk Onkoloji Doktoru Dr. Yavuz Dizdar

 

Hayvanlara eziyet çektirmemek üzerine kurulu bir düşünce görüntüsünde. Ancak şu anda çok kısıtlı üretim olduğu için böyle görünüyor. İlerleyen dönemlerde çeşitli zararlı atıkları da doğaya atacaklardır. Yani yine bir şekilde doğaya ve hayvanlara zarar vermiş olacaklar. O yüzden hayvanları kendi alanlarında bırakmak ve üretimi öyle sağlamak gerekli. Bu üretim şeklinin doğayı koruyacağına inanmıyorum.

SLİKON VADİSİ İNSANLIK İÇİN NE YAPIYOR?

Dünyanın kıyasıya unisex bir hal almasına ses çıkardığımız an, inanılmaz bir linç başlatılmasına alıştık. Eşcinsel terör örgütlerinin, feminist oluşumların, toplumların genetiğini ve geleneğini değiştirenlerin, dil ve ahlak bozucuların üzerimize üzerimize saldırmasına alıştık. Ve son olarak gıda terörünün zirvesindeyiz.

Batı ve Doğu’nun büyük ülkeleri (ABD, Çin, İngiltere) tüm insanlığa karşı kötülük yarışında zirveyi kapma derdine düşmüş gibi görünüyor. Tabii ki yaptıkları kötülüklerde medyayı bir silah gibi kullanmaktan da geri durmuyorlar.

İşte bugün BBC’de yer alan bir haberde laboratuvarda et üretiminin gerekliliği hakkında türlü zırvalar ve yalanlar söyleyen 30 yıllık vejetaryen Bruce Friedrich‘in ”yeniden et yemeye başladığı” ifade edildi.

YAPAY ETİN AMACI NEDİR?

Kasım 2018’de National Geographic’te yer alan bir haberde ”Impossible Foods” hakkında çeşitli bilgilere rastlamak mümkün. Yüz yıl ortasına doğru dünya nüfusunun 9 milyarı bulması bekleniyor. Söz gelimi Mold dergisi editörü LinYee Yuan’a göre kesin olan bir şey var. Yuan, “Dokuz milyar insanı doyurmak için herkesin kolları sıvaması gerekecek,” diyor.

Yani dünya geleneksel tarımdan endüstriyel tarıma geçtiğinden beri besinlerimizi ve dolayısıyla genetiğimizi değiştirenler bize yeni bir teklif sunuyor: Yapay Et. Yani ete benzeyen ama et olmayan et. 

Konuyla ilgili yukarda adını andığımız Bruce Friedrich’in BBC’ye verdiği röportaj ise şöyle:

”Bruce Friedrich 30 yıldır vejetaryen olsa da tekrardan et yemeye başladı.

Ama yediği et için hayvan öldürülmedi. Midesine indirdiği, Microsoft’un kurucusu ve CEO’su Bill Gates’in “gıdanın geleceği” olarak adlandırdığı, laboratuvarda hayvan hücrelerinden yapılan bir etti.

Friedrich katıldığı TED konferansında laboratuvarlarda üretilen etlerin artan insan nüfusunu beslerken aynı zamanda doğaya dair sorunları nasıl çözebileceğini anlattı.

Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen konferansa katılan bir diğer şirket olan Beyond Meat (Etin Ötesi) de katılımcılara bitkiden üretilen et benzeri ürünlerini tattırdı.

Beyond Meat ve merkezi ABD’nin Silikon Vadisi’nde bulunan Impossible Foods şirketleri halihazırda ürünlerini piyasaya sürdü. Onlarca başka şirket de hayvan hücrelerinden et üretimi üzerine çalışıyor.”

 ”YİYECEĞE ET TADI VEREN ŞEY”

Düşünün bir restoranta gittiniz ve et yemek istiyorsunuz. Ancak size yiyeceğin içinde et değil ama et tadı veren bir şeyin olduğu söyleniyor. Ve bunun 294 TL olduğu… BBC haberinde aynen şu ifadeler yer alıyor:

”Bruce Friedrich, halkın laboratuvarda üretilen etle 2020’de tanışacağını fakat başlangıçta fiyatların 50 dolar (yaklaşık 294 TL) olacağını söylüyor.

İngiltere’deki unlu mamuller zinciri Gregg, Ocak ayından bu yana vegan sosis satıyor.

Burger King ise ABD’de 59 şubesinde Impossible Foods’un etlerinden yaptığı hamburger satışını deniyor. Satışı ülke geneline yaymak da planlar arasında.

Etin hem dokusunu hem tadını taklit eden bu hamburgerlerin sırrı, üretiminde kullanılan “hem” adlı bir molekülde. Demir içeren bu molekül bazılarına göre bu yiyeceğe et tadını veren şey.”