Son Dakika

Devlet okullarına "özel sınıf" soruşturması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özel sınıf kurarak velilerden kayıt parası toplayan devlet okulları için soruşturma başlattıklarını açıkladı.
Devlet okullarına "özel sınıf" soruşturması

Okulların açılmasına az bir süre kalırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2019-2020 eğitim öğretim sezonuna dair canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

CNN TÜRK’te yayımlanan bir programa katılan Selçuk, devlet okullarında kayıt parası ve özel sınıf uygulamaları iddialarıyla soruşturma başlatıldığını söyledi:

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Özel okullara standart

"Bu yıl başladığımız özel öğretim kurumlarında bazı standartların getirilmesi konusunda çalışmalar var. Yani bu okulların açılabilmesinin bir takım fiziksel şartların haricinde açan kurumun yetkinliği ile ilgili bazı kriterler ve standartlar üzerinde çalışılıyor ve bu da bitmek üzere. Binlerce okuldan söz ediyoruz. Bunlardan bir iki tanesinde problem oluyor. Bir okul üzerinden bütün özel okulları yaftalarsak bu gereksiz güvensizlik oluşturuyor.

Ama bu tür bir okul varsa da gereğini yapmak öğretmenleri çocukları velileri mağdur etmemek bizim sorumluluğumuz. Biz bu olayın da farkındayız. Soruşturma başlatıldı. Zaten bildiğimiz bir konu.

Bağış ücretlerini takip eden yazılım

Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz. Özel sınıfla ilgili hangi okulda bu tür fiil işlenmişse bunula ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık. Buna asla izin vermeyeceğimizi kararlılıkla ortaya koyduk.
Yazılımımız var. Bu yazılımı kimin hangi okulda ne kadar bağış yaptığını biz izleyebiliyoruz."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.