Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Devlet teşvikleri sayesinde 2 bin Bismilliye ekmek kapısı açıldı

Devlet teşvikleri sayesinde 2 bin Bismilliye ekmek kapısı açıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kalkınmayı sağlamak amacıyla devletin hayata geçirdiği teşvik uygulaması kapsamında, Diyarbakır‘ın Bismil ilçesinde 8 senede kurulan 22 tekstil atölyesinde 2 bin kişiye istihdam sağlanarak ekmek kapısı açılmış oldu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması amacıyla hayata geçirilen teşvik uygulaması bölge illerinin yatırımda cazip hale gelesini sağladı. Teşvik uygulaması  kapsamında 8 yıl öncesine kadar tek bir tekstil atölyesinin bulunmadığı Diyarbakır‘ın Bismil ilçesinde, bu sayede ardı ardına açılan atölyelerin sayısı 22’ye ulaştı. Atölyeler, üretime katılan yüzde 85’i kadın 2 bin kişiye istihdam sağladı.

Mevsimlik işçi olarak başka bölgelere göç etmek yerine atölyelerde iş ve aşa  kavuşan Bismilliler, doğdukları topraklarda geçimlerini sağlamaktan mutlu.

“SENENİN 12 AYI İŞ VAR”

Yaklaşık 16 yıl tekstil sektöründe yer aldığını ifade eden Bismil Tekstilciler ve İşadamları Derneği (BİSTİAD) Başkan Yardımcısı Engin Bulut, devletin iş kurması için girişimcileri teşvik ettiğini ifade ederek, “Teşvik bize cazip geldi, işimizi burada kurduk. Teşviğin en büyük katkısı makine, SSK ve vergi desteği. Bu sayede rahatız.” dedi.

Devlet tarafından sağlanan teşvik sayesinde ilçede tekstil sektörünün geliştiğine dikkati çeken Bulut, “Son 8 yılda Bismil’de teşvik sayesinde 22 tekstil atölyesi kuruldu ve buralarda yaklaşık 2 bin kişi istihdam sağlandı. Bu atölyelerin ilçeye ve bölgeye çok büyük katkısı var. Ayda yaklaşık 3 milyon lira ilçeye ekonomik katkısı oluyor. Sadece işçi olarak değil, servisi, gıda sektörü herkes bundan faydalanıyor. Bu bölgenin kalkınmasına ciddi anlamda katkı sağlıyor. Yanımda çalışanlar bugün evini inşa ediyor, araba alıyor. Aile nüfusu da kalabalık olması nedeniyle bazı ailelerden 3 kişi çalışıyor.”

Kurulan atölyelerde istihdam edilenlerin yüzde 85’inin kadın olduğuna dikkati çeken Bulut, kadınların bu işe daha yatkın olduğunu ifade etti. Bulut, daha önce kadınların tarlaya, pamuğa, fındığa gittiğini dile getirerek, “Eskiden mevsimlik göç çok fazlaydı. Özellikle Karadeniz Bölgesine fındığa gidilirdi. Teşvikle kurulan atölyeler sayesinde bu göçün de önüne geçilmiş oldu. İnsanlar gelip işini yapıyor, akşam da evine gidiyor. Burada tarlada çalışanlar ise yazın çalışıyor, kışın iş olmadığı için evde oturuyorlardı. Şu an yılın 12 ayı iş var. Sağlıklı bir ortamda çalışma imkanı buluyorlar.” dedi.

“BİZ DEĞİL, DEVLET VATANDAŞLARIMIZI STİHDAM EDİYOR”

Tekstil atölyesinin sahibi Aydın Güzel, 2000’li yılların başında kardeşleriyle iş bulmak için gittikleri İstanbul’da uzun süre tekstil sektöründe çalıştıktan sonra devletin sağladığı teşvik sayesinde iş kurmak için 2015’te memlekete döndüklerini anlatan Güzel, “Devlet Doğu Anadolu Bölgesi’ne yatırım yapmak isteyenlere bir takım imkanlar sağladı. Devletin sağladığı teşvikler de bizi cesaretlendirdi. Devletin sağladığı teşvik ve imkanlarımızla gelip, burada iş kurduk. Şu anda yanımda yaklaşık 90 kişi çalışmakta. Devlet teşvik ile işverenin sırtındaki yükü biraz hafifletti. İşveren de iş kurup eleman çalıştırdı. Aslında devletin buradaki amacı bölgede istihdamı sağlamaktı. Bizi de buna teşvik etti. Aslında biz değil, devlet dolaylı olarak bu insanları istihdam ediyor.” dedi.

“MEMLEKET GİBİSİ YOK”

Atölye çalışanlarından Nasır Öztekin, ortaokulu bitirdikten sonra maddi sıkıntılardan dolayı İstanbul’a iş bulmaya gittiğini ve yaklaşık 12 yıl boyunca tekstil sektöründe işçi olarak çalıştığını dile getirdi.

İlçede tekstil atölyesinin kurulduğunu duyunca memleketine döndüğünü anlatan Öztekin, “Daha önce birçok kişi çalışmak için batıdaki illere gidiyordu. Devletin bizlere sağladığı teşvik sayesinde ilçede tekstil atölyeleri kuruldu. Dolaylı olarak devlet bizi buralarda istihdam etti. Burada tekstil sektörünün olmasından gayet memnunuz. Maaş ve ortam iyi, rahatız. Daha önce Karadeniz tarafında fındık, seralarda çilek ve çiçek işi yaptım. Ama memleket gibisi yok.” ifadelerini kullandı.

“BİR KADIN OLARAK BU SAYEDE AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DURABİLİYORUM”

Yaklaşık 2,5 yıldır iki kız kardeşiyle tekstil atölyesinde çalıştığını belirten Şevval Değer, işsiz olduğu zamanlarda evde oturduğunu, maddi nedenlerle ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını dile getirdiğini ancak şu an gelir elde edebildiğini aktardı.

Değer, “Şu an her şeyi kendim yapabiliyorum, istediğimi alabiliyor, aileme ihtiyaç duymadan, kendi paramı kendim kazanıyorum. Bir kadın olarak kendi ayaklarımın üstünde durabiliyorum. Aileme de katkım oluyor. Eskiden sıkıntılar çekiyorduk.” dedi.

Atölyede çalışanlardan Şehriban Önal da daha evvel İzmir’de tekstil sektöründe çalıştığını aktararak,Bismil’e döndükten sonra ablasıyla aynı iş yerinde çalışmaya başladıklarını belirtti. Önal, “Burası kapımızın önü, evimize yakın. Bizim de ailemizin de gönlü ferah. O nedenle gözümüz kapalı buraya gelebiliyoruz. Çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA