Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dikkat yalan haber!

Dikkat yalan haber!

“Zombiye dönüştüren zehir”

Kullanan kişilerde kendisini kaybetmesine ve saldırganlaşmasına yol açan zombiye dönüştüren maddeyi içenlerin görüntüleri başta sosyal medyada izleyenleri tedirgin etmeye başladı. Türkiye’de henüz bu maddeyi kullanana rastlanmamıştı ki Mersin Sanayi Sitesi’nde çekilen görüntülerle insanlarda tedirginlik oluştu. Soyunup bağırarak kendisini yerden yere vuran uyuşturucu bağımlısı genci cep telefonlarıyla kayıt altına alan görgü tanıkları güvenlik güçlerine ihbarda bulunarak müdahale edildi. Ana haber bültenlerinden Sözcü, Hürriyet, CNN Türk gibi haber platformlarında görüntülerine yer verilen haber tamamıyla yalan. Israrla bu yalan haberi yayan medya kuruluşları Türkiye’de hiç olmayan bir maddenin reklamını yaparak yeni bir zehir için reklam kampanyası yürütür gibi ağız birliği yaptılar.

Doğrusu: 

Bilinen bir maddeyi kullandığı, idrar testi yapıldıktan sonra ortaya çıkan bağımlıya neden bu şekilde davrandığı sorulduğunda ‘dikkat çekmek’ istediğini söylemesi yaşanan travmanın boyutunu ortaya çıkardı. Binlerce kullanıcıya haber vermek isteyen yayın kuruluşlarının zombiye dönüştüren maddenin Türkiye’ye girdiği iddiaları ise asılsız çıktı.

Not: Haberde sözü edilen zehirlerin isimleri özendirmeye yol açmamak amacıyla yayın politikası gereği kullanılmamıştır.


“Öztürk Yılmaz’ın ABD vize açıklaması”

Sosyal medya başta olmak üzere, bazı gazete ve internet sitelerinde yankı uyandıran haberlerde, CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz, ABD’nin Türkiye’den vize işlemlerini durdurma kararı üzerine TBMM’de yaptığı basın toplantısında “ABD, tüm Türkler’i değil AK Partililer’i cezalandırsın” dediği iddia edildi. Yılmaz’ın vize krizine yönelik yapmış olduğu açıklama şu şekilde verilmişti: “Amerika tüm Türkleri değil, AK Partilileri cezalandırsın, ABD’nin tüm Türkleri cezalandırabilecek vize kararını doğru bulmuyoruz.” Türkiye’nin Batı’dan ve NATO’dan da uzaklaştığı söylenen haberlerde dış politikanın ABD ve AB ile ilişkileri sıkıntıya soktuğunu savunduğu iddia edilmişti. Gündeme bomba gibi düşürülen ve sıcak gelişme olarak verilen haber ülkede kutuplaşmalara neden olurken yazılanların tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu:

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Türkiye’yi hedef alan eylemlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Öztürk Yılmaz yapmış olduğu açıklamada: “Biz ABD’nin bütün Türkler’i cezalandırabilecek yönde attığı, bu vize kararını doğru bulmuyoruz. Ona mukabil Türkiye tarafından atılan adım da keşke olmasaydı. İki ülke yetkililerinin ortamı daha fazla germeden, daha fazla kayıplara yol açmadan bu sorunları çözmesi gerekiyor.” dediği ortaya çıktı.


“Zabıtalardan, İzmir Marşı’nı çalan müzisyenlere engelleme “

Sosyal medya ve haber.sol isimli sitede Kadıköy’de sokak müzisyenlerinin İzmir Marşı çalınmasına zabıta ekipleri tarafından müdahale edildiği iddia edilerek tepkilere neden olmuştu. Kadıköy Zabıta Ekipleri ve çevreden geçenlerin tartıştığı görüntülerinde servis edildiği olayda yaşananlar sözde İzmir Marşı çalındığı için müdahale edildiğinden bahsedilerek piyasaya sürüldü. Haber içerisinde müzisyenlerin ifadesiymiş gibi verilen bilgilerde marş çalındığından dolayı müdahaleye maruz kaldıkları lanse edilirken haberin gerçek dışı olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu:

Grupta kemençe çalan Mert Armağan zabıta ekiplerinin çevreden gelen şikâyet üzerine geldiklerini ifade ederken yetkililerden iki parça daha çalmak için izin istediklerini söyledi. Bu sırada grup içerisinden arkadaşlarının İzmir Marşı çalmaya başladığını söyleyen Armağan yaşananların çalınan marştan dolayı kaynaklanmadığını ve yoldan geçen insanların müdahale etmesiyle büyüdüğüne dikkat çekti. Haber sitelerinde İzmir Marşı çalındığı için şikâyet edildiği bilgisinin uydurmadan ibaret olduğunu söyleyen Armağan, zabıtaların gelmesinin ardından marş çalındığını ifade ederek haberin gerçek dışı olduğunu belirtti.


“Bozkurt işareti yapan öğretmen açığa alındı”

Bazı yazılı ve görsel medya kuruluşlarında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bir okulda, akıllı tahta önünde ‘bozkurt’ işareti yaparken çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan ücretli öğretmen Ö.D.’nin işine son verildiği iddia edildi. Yayınlanan haberlere göre Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü, konunun hassasiyeti nedeniyle ücretli öğretmen Ö.D.’nin işine son verirken, hakkında inceleme yapılması için bir müfettiş görevlendirildiğine de dikkat çekildi. Doğan medyanın servis ettiği ve başta CNN Türk ile Sputnik gibi mecralarda yer alan haberin tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu

Bozkurt işareti yapan öğretmenin yazılanların aksine aldığı tehditlerden dolayı kendi isteği ile istifa ederek bulunduğu okulda öğretmenlik yapmama kararı aldığı ortaya çıkarken, medyada yer bulan yalan haberlerden dolayı Diyarbakır Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de resmi internet sitelerinde yazılı açıklamada bulunarak öğretmenin görevden alındığı iddialarının iftira olduğuna dikkat çekti.

Emniyet güçlerininse öğretmeni sosyal medya üzerinden ölüm tehdit edenler için harekete geçti.


Alman bankalar Türk şirketlere para vermiyor

Bloomberg Haber Ajansı’nın akşam saatlerinde ‘Alman bankalarının Türk şirketlere kredi vermeyi askıya alacağına’ ilişkin vermiş olduğu haberle piyasalarda dolar anında yükselişe geçti. Piyasayı alt üst eden haberin etkileri 1 gün boyunca devam ederken açıklama iddialara konu edinilen bankalardan geldi. Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’ndan yapılan yazılı açıklamada iddiaların tamamen yalan olduğu ifade edildi.

Doğrusu:

Haberde adı geçen Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de yatırıma devam edeceklerini duyururken yatırım yapma konusundaki kararlılık vurgulandı. Bankadan yapılan açıklamada, “Türkiye EBRD’nin operasyonları için son derece önemli bir rol oynamaktadır. EBRD Türkiye’ye 9,5 milyar eurodan fazla yatırım yapmıştır. 2017 yılında Türkiye’deki yatırımlarımızın 1,5 milyar euroyu aşmasını bekliyoruz” bilgisi verildi. Yayınlanan haberle piyasalarda anlık değişiklik yaşanması ise piyasalarda taktik olarak değerlendiriliyor.


“ODTÜ arazisinde ağaçları talan ediyorlar”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile yapılan protokolle üniversite arazisinin yanından geçmesine karar verilen bulvarın yapım kararını manşetinden ‘Ağaç Kıyımı’ olarak veren Cumhuriyet Gazetesi binlerce ağacın talan edildiğini iddia etmişti. Yol yaptırmayız eylemleriyle gündeme gelen haberlerde belediyenin sökülen ağaçların yerine iki katının ekileceği ise yalanlanmıştı. ODTÜ yönetiminin, Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle ODTÜ’ye zarar vermeyeceği sözlerini unuttuğuna dikkat çekilen haberde yol için kesilen ağaçların yerine getirilmeyeceği iddiası yalan çıktı.

Doğrusu:

Ankara Büyükşehir Belediyesince, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisinin yanından geçirilecek yol için kaldırılan ağaçların karşılığı olarak yaklaşık 18 bin fidan ve ağacın dikim çalışmalarına başlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi nakledilen ve kesilen ağaçların yerine, anlaşmada 2 katı kadar öngörülmesine rağmen 4 katı ağaç dikeceklerini açıklamıştı.


“CHP’li Yarkadaş: Ormanlık alana inşaat yapılıyor!”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş katıldığı televizyon programında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde ağaçların kesildiğini iddia etti. Yarkadaş’ın iddiaları üzerine birçok yazılı ve görsel medya Bakanlık arazisinde bulunan ağaçların kesildiğini duyurarak ranta açıldığına yönelik imada bulundu. Haberlerin yayılmasıyla birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı devreye girerek CHP’li milletvekili’nin yapmış olduğu açıklamaların tamamen yalan olduğunu duyurdu.

Doğrusu:

Açıklamaya konu edinilen Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Gülensu C Tipi Mesire Yeri iddiaların aksine vaziyet planına uygun olarak 2 adet kır kahvesi ve 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri tesis etme izni verildiği açıklandı. Habere konu edilen iddiaların aksine alanın alt yamaçlarının önceki yıllarda ağaçlandırıldığı ve alana fıstıkçamı fidanlarının dikildiği aktarılırken, mesire alanına vatandaşlar için yapılacak yapıların ağaç kesilmeden orman içindeki açık alanlara inşa edileceği ifade edildi.


“TBMM Başkanı Kahraman gericilik yapıyor!”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Osmanlı padişahı V. Mehmet Reşat için düzenlenen sempozyum’u hakkında yapmış olduğu açıklamalar yazılı ve görsel medyada yer aldı. Açıklamada Kahraman’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgilenmek yerine Osmanlı padişahlarından Sultan V. Mehmet Reşat  ile ilgili program konusunda çalışma yapmakla, yani Cumhuriyet’i unutturmaya çalışmakla, yasakçı ve baskıcı padişahların izinden gitmekle itham etmişti. Yayımlanan haberler üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunan Kahraman, haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Doğrusu:

Kahraman’ın avukatı Samet Can Olgaç’ın açtığı tazminat davasının dilekçesinde, Yarkadaş’ın açıklamasında Kahraman’ı “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgilenmek yerine Osmanlı padişahlarından Sultan V. Mehmet Reşat ile ilgili program konusunda çalışma yapmakla, yani Cumhuriyet’i unutturmaya çalışmakla, yasakçı ve baskıcı padişahların izinden gitmekle itham ettiği” belirtildi. Yarkadaş’ın Kahraman’a yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğu ifade edilen dilekçede, ithamların “Kahraman’ın kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu” kaydedildi. Dilekçede, 50 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmedilmesi istenen Yarkadaş hakkında ayrıca kınama kararı verilmesi ve bunun tirajı en yüksek 2 gazetede yayımlanması istendi.


“Edip Uğur’un eşi gözaltına alındı!”

Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ederken gündeme damgasını vuracak sözler söylemiş, ‘Aileme kadar tehdit edildim’ diye konuşmuştu. Uğur’la ilgili bir iddiada da CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’dan geldi. CHP’li Havutça, Ahmet Edip Uğur’un evine Ankara’dan giden polislerin olduğunu, eşi Nurgül Uğur’un da bu polisler tarafından gözaltına alındığını iddia etti. Havutça’nın, ‘Sayın başkanın eşi terörle mücadele ekibi tarafından gözaltına alındığını, bir gün gözaltına tutulduğunu ve bunun üzerinden başkanın tehdit edildiğini duydum.’ sözleri Balıkesir Valiliği tarafından yalanlandı.

Doğrusu:

Balıkesir Valiliği’nce, CHP Milletvekili Namık Havutça’nın iddia ettiği, eski Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un eşinin 1 gün gözaltına alındığına dair haberler yalanlandı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bugün bazı haber sitelerinde yayınlanan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın iddia ettiği Ahmet Edip Uğur’un eşinin 1 gün süreyle gözaltına alındığına dair haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu tür asılsız iddialar Ahmet Edip Uğur ve ailesini de rencide etmektedir. 7/24 üstün hizmet anlayışıyla görev yapan güvenlik güçlerimizi de zan altında bırakmak en büyük haksızlıktır.”


“Uyuşturucuya ilişkin önergeye AK Parti’den ret!”

Evrensel, Diken gibi yazılı ve görsel yayın kuruluşlarında MHP Grubu’nun, ‘Uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda’ verdiği Meclis Araştırma Önergesi AK Parti’nin oylarıyla reddedildiği iddia edildi. Araştırma önergesinin kabul edilmemesinin tepkilere neden olduğu ifade edilen haberlerde CHP’nin de bu konuda birden çok Meclis Araştırması önerisinin bulunduğuna yer verilirken, önergenin reddedilmesi üzerine CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel Ak Parti’nin ret kararı almasını şikâyet edeceklerine dikkat çekildi. TBMM’nin uyuşturucuyla mücadele etmedği algısı oluşturulan haberlerin tamamen asılsız olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu:

Servis edilen haberlerin aksine uyuşturucuyla mücadele kapsamında Başbakanlık’ın devreye girdiği ortaya çıktı. Evrensel, Diken ve sair haber kaynaklarının ‘AK Parti uyuşturucuyla mücadeleye hayır dedi’ yalan haberlerini servis ettiği günlerde aslında Başbakan Yardımcısı’nın da görevlendirildiği bir çalışma başladığı ve çalışmanın 2 Kasım 2017 günü (dün) görüşülüp oylama ile kabul edildiği öğrenildi.  Türkiye’de uyuşturucu kullanımını araştırmak amacıyla araştırma önergesini AK Parti meclise sunarken bazı yazılı ve görsel medyalarda gerçeğin tam aksine haberlerin bilinçli olarak yapıldığı tespit edildi.


 MEB kitaplarında  “Erkeğin okumuşu kadı, kadının okumuşu cadı!” rezilliği!

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman’ın yazdığı iddia edilen köşe yazısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul 4’üncü sınıf kitaplarında “Erkeğin okumuşu kadı, kadının okumuşu cadı!” ifadesinin geçtiği iddia edildi. Akademisyen Şengül Hablemitoğlu tarafından ortaya atılan iddialar tepkilere neden olurken ilkokul kitaplarında ‘kadının cadı’ olduğunu söyleyen Ayşe Arman’ın yazısının Hürriyet’in sitesinden silindiği dikkatlerden kaçmadı. İddiaların yayılması üzerine açıklamada bulunan MEB, haberin tamamen yalan olduğunu açıkladı.

Doğrusu:

Ayşe Arman’ın yazısında yer verdiği ve Şengül Hablemitoğlu’nun Twitter üzerinden paylaştığı iddianın doğru olmadığı kısa sürede açıklığa kavuştu. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş açıklamada bulunarak iddiaların asılsız olduğunu duyurdu. Durmuş sosyal medyada yayınlanan, 4’üncü sınıf ders kitaplarında “Erkeğin okumuşu kadı, kadının okumuşu cadı!” ifadesinin geçtiğine dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


‘Kim Milyoner Olmak İster?’de diktatör Türkiye sorusu

Başta sosyal medya olmak üzere yazılı ve görsel yayın organlarında uzun süre tartışma konusu olan fotoğrafla, İspanya’da yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında “Hangi diktatörlük Twitter’da insanların yorum yapmasını engelliyor?”  sorusunda Türkiye’nin şıklarda yer aldığı iddia edildi. İddiaların aksine İspanya’da yayınlanan programda Twitter hakkında soru sorulmadığı ve fotoğrafların tamamen montaj olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu:

İspanya’da yayınlanan programdan paylaşılan ekran görüntüsünün orijinalinde yarışmacıya Twitter ve diktatörler hakkında bir soru sorulmuyor. Ayrıca, ekran görüntüsünde yer alan Carlos Sobera, Antena 3 kanalında yayınlanan programın sunuculuğunu 2008 yılına kadar yürüttüğü ortaya çıktı. Görselin orijinalinde yer alan programda, hangi Hollywood yıldızının İkinci Dünya Savaşı sırasında uzaktan kontrollü torpidoların patentini aldığı soruluyor.


“Fox TV spikeri teröristlere rahmet okudu!” 

Fox Tv haber spikeri Fatih Portakal’ın sunduğu haber programında öldürülen teröristlere skandal bir gafa imza attığı iddia edilerek teröristlere rahmet okuduğu iddia edildi. Servis edilen haberlerde; “ Fatih Portakal, Şemdinli’de yaşanan terör saldırısında şehit olan 9 güvenlik görevlisinin haberini sunmaya çalışırken öldürülen PKK’lı teröristler için “Allah rahmet eylesin” ifadesini kullanınca büyük tepki topladı.” ifadelerine yer verildi. Paylaşılan görüntülerde de teröristlere rahmet okuduğu algısı oluşturulurken iddiaların tamamen kurgu olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu:

Ana haber spikeri şehit olan askerlerin bilgilerini vererek başladığı bültene şehit olan askerlere rahmet dileyerek başladı. Askerlerin ailelerinin açıklamalarının ve son görüntülerinin ekrana geldiği haberden sonra şehitlerin öyküleri aktarılmaya başladı. Yayın sırasında öldürülen terörist sayısının 46’ya çıktığı açıklaması gelmesi üzerine Fatih Portakal bu bilgiyi de seyircilere duyurdu. Sonraki haberde 8 şehidin öykülerine yer verilirken rahmet okuyarak anonsunu bitiren spikerin söyledikleri teröristlere itham ediliyormuş gibi servis edilerek yayılmaya başladı. Çıkan haberler üzerine Twitter’dan açıklama yapan Portakal, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirterek manevi tazminat davası açacağını ifade etti.


DAEŞ’ten kurtarılan Rakka’da Konya Belediyesi’nin aracı bulundu 

Bazı yazılı ve görsel yayın organlarında paylaşılan bir fotoğrafta Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, DAEŞ’in yıllarca başkent olarak kullandığı Suriye’nin Rakka kentinde belediye logolu aracının bulunduğu iddia edildi. Etkin Haber Ajansı tarafından paylaşılan fotoğrafta eski bir kamyonun üzerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin eski logosu görülüyordu. Aracın üzerinde ‘Resmi hizmete mahsus’ yazıyordu. Sosyal medyada tartışma konusu haline gelen haberler üzerine belediyenin terör örgütü DAEŞ’e destek verdiği iddia edilirken haberlerin tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

Doğrusu: 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden konuya dair yapılan açıklamada iddiaların tamamen gerçek dışı olduğuna dikkat çekilerek fotoğrafın foto montaj olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada; “Sosyal medyada ve internet sitelerinde yayınlanan fotoğraflardaki araç belediyemiz envanterine kayıtlı bir araç değildir. Söz konusu fotoğrafların nerede ve nasıl çekildiği belli olmadığı gibi fotomontaj olma ihtimali de oldukça yüksektir. Zira fotoğraftaki aracın alt ve üst yapısı ile oynanmış ve birbiri ile uyumlu olmadığı rahatlıkla görülmektedir. Araç üzerinde görünen logo belediyemizin kullandığı resmi logosu da değildir.” denildi.


Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri