Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dink cinayetinde tazminat sorumlulardan alınacak

Dink cinayetinde tazminat  sorumlulardan alınacak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin yargı süreci, cinayetin 9. yılında devam ediyor. Sanıkların yargılandıkları davaların yanı sıra olayda kusuru bulunan kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmalar da sürüyor.
Cinayetle ilgili adliyelerden Yargıtay’a, idare mahkemesinden Danıştay’a, Anayasa Mahkemesi’nden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar yargının her alanında bir Dink dosyası bulunuyor.

KARDEŞLERİ İSTEDİ

Kardeşleri Yervant ve Hasrof Dink, Hrant Dink’in ölümünde İçişleri Bakanlığı’nın hizmet kusuru bulunduğu gerekçesiyle 400 bin liralık manevi tazminatın kendilerine yasal faiziyle ödenmesi istemiyle dava açmıştı.
Davaya bakan İstanbul 10. İdare Mahkemesi, AİHM’nin, Hrant Dink’in hayatını korumadığı gerekçesiyle Türkiye’yi mahkum eden kararının ardından, 27 Ekim 2010’da İçişleri Bakanlığı’nın toplam 100 bin lira manevi tazminatı yasal faiziyle davacılara ödemesine karar vermişti.
Davalı İçişleri Bakanlığı, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin kararını temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 10. Dairesi, İdare Mahkemesi’nin kararını oy birliğiyle onadı.
Kararda, temyizen incelenen kararın usul ve hukuka uygun olduğu belirtilerek, İçişleri Bakanlığı’nın temyiz istemi reddedildi.
Dink ailesinin yaptığı başvuruda AİHM, “Hrant Dink’in yaşamı üzerinde açık ve yakın bir tehlikenin mevcudiyeti konusunda güvenlik güçlerinin, ilgiliye karşı olası bir saldırının yüksek olduğunu bildikleri ya da bilebilecek durumda oldukları; fakat öngörülen tehlikenin vücuda gelmesini engellemek için başvurulması gereken önlemleri almadıkları” sonucuna varmıştı.
Maddi yönden Avrupa İnsan Hakları Sözleşme’nin 2. maddesinin ihlal edildiğine karar veren AİHM, başvurucular Rahil Dink, Delal Dink, Arat Dink ve Sera Dink’e birlikte 100 bin, başvurucu Hasrof Dink’e 5 bin Avro ödenmesine hükmetmişti.
ANKARA AA

Etiketler