Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı İdlib’deki saldırıyı nefretle kınadı

Dışişleri Bakanlığı İdlib'deki saldırıyı nefretle kınadı

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde bir pazar yerine düzenlenen hava saldırısını nefretle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’de savaş uçaklarının İdlip’te bir pazar yerini bombalayarak “yine sivilleri hedef aldığı” vurgulanarak, “Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilen ve ilk belirlemelere göre aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 23 kişinin ölümüne yol açan bu menfur saldırıyı nefretle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Masum sivillerin hedef alınarak katledilmesinin insanlıkta yeri yoktur. Hastane, cami, pazar yeri, sığınmacı kampı gibi sivil yerleşimlere gerçekleştirdikleri ve apaçık uluslararası insani hukuk ihlali ve savaş suçu teşkil eden saldırılara mazeret üretmeye çalışanlar, uluslararası toplumla alay etmektedir. Suriye’de sivil halkın katledilmeye devam edilmesi, gerek siyasi çözüm, gerek ateşkes çabalarını baltalamakta ve Suriye halkının gözünde son derece anlamsız kılmaktadır. Suriye’de barış ve istikrarın yeniden tesisi için bu suçların önlenmesi şarttır.”

Orlando’da gece kulübüne düzenlenen saldırı kınandı

Öte yandan, ABD’nin Orlando kentinde bir gece kulübünde meydana gelen, en az 50 kişinin hayatını kaybettiği ve 53 kişinin yaralandığı saldırıya da değinildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün ABD’nin Orlando şehrinde meydana gelen ve çok sayıda can kaybına sebep olduğu bildirilen terör saldırısını kınıyor, Amerikan halkına başsağlığı diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Etiketler