Son Dakika

Dışişleri Bakanlığı'ndan Avusturya'ya 'bozkurt' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'da Bozkurt işareti yapılması ve Bozkurt amblemin kullanılmasını yasaklayan sembol yasanın yürürlüğe girmesinin kabul edilemeyeceğini açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Avusturya'ya 'bozkurt' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'da "Bozkurt" işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girecek olan Sembol Yasa ile ilgili açıklamada bulundu.

TAM BİR SKANDAL!

1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yasanın kabul edilmediği ve şiddetle kınandığı belirtilen Bakanlık açıklamasında, "Tüm uyarılarımıza rağmen, Avusturya İçişleri Bakanlığınca anılan yasa doğrultusunda 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan “Bozkurt” işaretinin PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede yer alması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından da düşündürücüdür." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"AVUSTURYA ÇIKMAZ SOKAK SİYASETİNİ BIRAKMALI"

Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla sadece bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, bütün siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır.

Avusturya’nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin selameti ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması açısından bu elzemdir.

Azılı Türk düşmanı Sebastian Kurz’un yönetimindeki Avusturya’da skandallar bitmiyor. PKK terör örgütüne Viyana’da eylem hakkı tanıyan Avusturya, Bozkurt işaretine tahammül edemiyor. Buna göre Avusturya İçişleri Bakanlığı, 1 Mart itibariyle Bozkurt işareti yapılması ve Bozkurt amblemin kullanılmasını yasaklayacak. Bakanlığın imza attığı daha büyük skandal ise Bozkurt işaretinin, bebek katili PKK terör örgütünün paçavraları ile bir tutulması.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.