Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dışişleri: İsrailli Bakan’ın ifadelerini reddediyoruz

Dışişleri: İsrailli Bakan’ın ifadelerini reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa’daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerine tepki gösterildi.

Açıklamada, “İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa’daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerini bütünüyle reddediyoruz. Bu çarpık bir zihniyetin göstergesidir.” ifadelerine yer verildi.

Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne halel getirmeye yönelik her türlü ima ve teşebbüsün bölgede gerginliği daha da artıracağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Nitekim son olarak, Kurban Bayramı’nda, bazı aşırıcı Yahudi grupların Mescid-i Aksa’ya yönelik provokatif baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere İsrail polisinin Harem-i Şerif içinde müdahale etmesi sebebiyle birçok Filistinli yaralanmıştır. İsrail makamlarının işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı uygulamalarına son vermeye ve bölgede gerginliği artıracak sorumsuzca hareket ve beyanatlardan kaçınmaya sevk edilmesi lazımdır.”

İsrail polisinin Harem-i Şerif’te Filistinlilere düzenlediği saldırının ardından İbranice yayın yapan 90 FM radyo kanalına konuşan İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan “Yahudilere ferdî ya da toplu olarak, açık ya da kapalı alanda ibadet etme izni verilmeli. Yahudilerin de ibadet etmeleri için Tapınak Tepesi’ndeki (Mescid-i Aksa) statükonun değiştirilmesi lazım” şeklinde skandal bir açıklama yapmıştı. 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri