Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Diyalog süreci olumsuz etkilenecek”

“Diyalog süreci olumsuz etkilenecek”

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Türkiye ile Kosova ilişkilerini, Belgrad ile Priştine arasındaki diyalog sürecini ve Balkan ülkelerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Türkiye’nin Kosova’daki en büyük yatırımcılardan biri olduğuna işaret eden Mustafa, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece iyi olduğunu söyledi.
Mustafa, Kosova’da birçok özelleştirmeyi Türk şirketlerinin kazandığını, havalimanı işletmeciliğinden elektrik dağıtımına ve inşaat sektörüne kadar farklı sektörlerde iş yaptığını belirterek bunların daha da yaygınlaşmasını istediklerini ifade etti.
Kosova’da yaşayan Türk nüfusu nedeniyle de iki ülke arasında kültürel alanda iyi bir işbirliği olduğuna dikkati çeken Mustafa, aynı zamanda kardeş belediyeler aracılığıyla da işbirliğinin genişlediğini kaydetti.
Mustafa, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla AB ara buluculuğunda devam eden Belgrad-Priştine diyalog sürecine değinerek, “Kosova’nın UNESCO üyeliği konusunda Sırbistan’ın yürüttüğü agresif kampanya, iki ülke arasındaki diyalog sürecini olumsuz etkileyecek” dedi.
İki ülke arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyleyen Mustafa, “Ancak Sırbistan, bu diyalog sürecini kötüye kullanarak, diğer ülkelerin Kosova’nın UNESCO’ya üyeliğine karşı oy kullanmaları için girişimlerde bulundu” dedi.
Mustafa, Kosova’nın UNESCO’ya üyeliğinin oylandığı UNESCO Genel Konferansı öncesinde, Sırbistan’ın Rusya’nın da desteğini alarak bazı ülkelerin Kosova’nın üyeliği aleyhine oy kullanması için çalıştığını ve böylelikle Kosova’nın üyeliğinin engellendiğini savundu.
Paris’te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Konferansında geçen hafta yapılan oylamada Kosova’nın üye ülke olarak tanınmasını öngören tasarıya 92 ülke “evet” oyu verirken 50 ülke karşı çıkmıştı. 142 ülkenin katıldığı ve 29 ülkenin çekimser kaldığı oylamada Kosova’nın üyelik için en az 95 oy alması gerekiyordu.
Kosova’daki iktidar-muhalefet krizine de değinen Başbakan Mustafa, muhalefetin karşı çıktığı, ülkenin kuzeyinde Sırp Belediyeler Birliği kurulması ve Karadağ-Kosova sınırının yeninden düzenlenmesine dair anlaşmalara dair nihai kararı Anayasa Mahkemesinin vereceğini söyledi.
Mustafa, imzalanan anlaşmaların geri alınamayacağını vurgulayarak, “Ancak açık bıraktığımız bir kapı var ki o da bu anlaşmaların anayasaya uygun olup olmadığının Anayasa Mahkemesince belirlenmesidir” dedi.
Mahkemenin söz konusu anlaşmaları onaylaması durumunda muhalefetin meclise dönmesi gerektiğini belirten Mustafa, “Çünkü hiç kimsenin şiddet ile meclisin işini yapmasına engel olma hakkı yoktur. Hiç kimse, sadece azınlık bir grup meclis çalışmalarına engel olmak istiyor diye milletin oyunu almış çoğunluğun işine engel olamaz” ifadesini kullandı.
Mustafa, muhalefetin taleplerinin aksine erken seçime gidilmeyeceğini vurgulayarak, mecliste üçte ikilik çoğunluğa sahip olduklarını ve erken seçim için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.
Makedonya’nın Kumanova şehrinde geçen Mayıs ayında meydana gelen ve 14 silahlı saldırganın hayatını kaybettiği, 37 emniyet mensubunun yaralandığı silahlı çatışmaların ardından Kosova’nın “terör ihraç eden ülke” olarak suçlanmasını değerlendiren Mustafa, bu iddiaları destekleyen herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtti.