Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Karadağ’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Karadağ’da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Karadağ ziyareti kapsamında, başkent Podgoritsa’daki tarihi Nizam Camii ve Mehmet Fatih Medresesi’ni ziyaret ederek, cami cemaati ve medresede okuyan öğrencilere hitap etti.
Gömez, kimliğin insanın hayatta var oluş sebebi olduğunu hatırlatarak, “Tarih bize gösteriyor ki, dinini kaybeden dilini de kaybediyor. İnancını kaybeden tarihini de kaybediyor. İmanını kaybeden, kültürünü de kaybediyor ve bütün kimliğini kaybediyor. Onun için sizin asırlardır burada kendi varlığınızı ve kimliğinizi koruyarak kendi çocuklarınızı da Müslüman olarak yetiştirmeye devam etmeniz Cenab-ı Hakk’ın katında da çok yüksek takdiri vardır” ifadelerini kullandı.
Birlik ve beraberliğin önemine işaret eden Görmez, “Kimimizin dili Boşnakça, kimimizinki Arnavutça ama Allah hepimizi aynı inanca mensup kardeşler topluluğu olarak kabul etmiş. Kıyamete kadar sizin zürriyetinizden gelen hiç bir yavrunuz, çocuğunuz kendi kimliğinden, İslam’dan asla uzak durmasın” şeklinde konuştu.
Sabah namazından sonra tarihi camide Kur’an-ı Kerim dinleyen Görmez, 2008 yılında eğitim vermeye başlayan ve Balkan Savaşları sırasında kapatılmasıyla aradan geçen yüz yıl sonunda 2012 yılında ilk mezunlarını veren Mehmet Fatih Medresesi’ne geçti.
TİKA tarafından yapılan medreseyi gezen Görmez, burada okuyan medrese öğrencilerine de hitap etti. Görmez, okul inşaat halindeyken burayı ziyaret ettiğini hatırlatarak, İslam dininin bir ilim, hikmet ve marifet medeniyeti olduğunu vurguladı.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!