Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Diyanet’ten Gazze’ye 9 cami

Diyanet'ten Gazze'ye 9 cami

Gazze’de, İsrail’in saldırılarıyla yıkılan camilerin yeniden inşası için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Camilerin yapımı için gerekli ön çalışmaların ardından, proje adaptasyonu ve bütçe onay süreci tamamlandı.
İsrail ambargosu altındaki Gazze’de yaşayan Müslamanların büyük özlemle beklediği camilerin yeniden ayağa kaldırılması için ilk adım, 2 Aralık Çarşamba günü atılacak.
Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, camilerin, toplumun, dini, sosyal ve kültürel açıdan gelişmesinde önemli rolü bulunduğunu söyledi.
Kubbeleri altında gönülleri buluşturan camilerin “Müslüman’ın ilk mektebi, toplumun manevi merkezi, şehrin ruhu, sokağın kalbi ve milletin umudu” olduğunu belirten Bilgin, şunları kaydetti:
“Camiler, asrısaadetten beri hem yapı hem de işlev olarak yüce dinimiz İslam’ın bütün esasları ve mesajlarını temsil eden kurumlardır. Yeryüzünün ilk mescidi Mescid-i Haram ve Peygamberimizin Medine’ye hicret ettikten sonra ilk iş olarak inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi başta olmak üzere bütün camiler, medeniyetin merkezi, ilim ve irfanın beşiği, fakir ve kimsesizin meskeni, müminlerin kardeşlik kaynağı olmuştur. Kabe’nin birer şubesi ve Allah’ın evi olan camiler, kalplerin huzur ve sükun bulduğu mekanlardır.”

Gazze, yıkılan camilerine yeniden kavuşuyor

Bilgin, Gazze’de, İsrail’in saldırıları sonucu yıkılan 9 caminin yeniden inşası için Diyanet İşleri Başkanlığı ve vakıfları tarafından çalışma başlatıldığını vurguladı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz’ın katılımıyla Gazze şeridinde 9 caminin temelini atacaklarını anlatan Bilgin, 4 milyon 357 bin dolar ödenek ayırdıkları projeye, ilk etapta 1 milyon 247 bin dolar aktaracaklarını bildirdi.
Vakıflarının, birlik mekanları camileri inşa etmeye vesile olduğunu dile getiren Bilgin, şu ifadeleri kullandı:
“Vakfımız 1975’te Kocatepe Camisi’ne attığı ilk harcın ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede ise 100’ün üzerinde cami ile eğitim binası inşa etmiştir. 9 ülkede cami inşaatı, 7 ülkede de yer tahsis ve projelendirme işlemleri olmak üzere 16 caminin yapım süreci devam etmektedir. Vakfımızca yurt dışındaki camilerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları ile devam eden projeler için toplam 200 milyon dolar kaynak ayrılmıştır.”