Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Diyarbakır saldırısı gösterdi ki terörle mücadelemiz doğrudur”

“Diyarbakır saldırısı gösterdi ki terörle mücadelemiz doğrudur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Pelitköy Ticaret Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Okulu ile yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alım törenine katıldı.
Törendeki konuşmasına Diyarbakır’daki terör saldırısına değinerek başlayan Erdoğan, “Sözlerimin hemen başında bir üzüntümü ifade etmek istiyorum. Az önce Diyarbakır’da yaşanan çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Tahir Elçi’nin öldüğünü, bir polisimizin de şehit olduğunu öğrendim. Ayrıca polislerden ve gazetecilerden yaralananlar var. Sayın Elçi’ye ve şehit polisimize Allah’tan rahmet yaralılara şifalar diliyorum. Bu olay, Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Buradan durmak yok, yılmak yok. Aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz” diye konuştu.

‘MİT’İ DÜŞMAN GİBİ GÖSTERİYORLAR’

Hatay’ın yanı başındaki Bayırbucak Türkmenleri zulüm altında ezilirken, Türkiye’nin yüzünü başka tarafa çevirip oturamayacağını, elinden gelen her türlü yardımı yaptığını ve yapacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Ama birilerinin, Milli İstihbarat Teşkilatımızın kalkıp da Bayırbucak Türkmenlerine, Özgür Suriye Ordusu’na götürmekte olduğu yardımları ihbar etmek suretiyle adeta Milli İstihbarat Teşkilatımızı sanki bir düşman güç, kurum gibi gösterme gayretlerini görmezlikten gelemeyiz. Dünyada bizim kadar geniş bir alanda insani yardım faaliyeti sürdüren herhalde pek nadirdir.”

IŞAİD ÜZERİNDEN KÜRESEL HESAPLAŞMA

1. Dünya Savaşı sonrası hiçbir tarihi, insani ve ahlâki ölçü gözetilmeksizin, tamamen proje ürünü olarak belirlenen sınırların, aradan geçen bir asır boyunca sadece acı ürettiğini ve sorun çıkardığını dile getiren Erdoğan, “Rejimin 380 bin masumu alçakça katletmesi karşısında seslerini çıkarmayanlar, devlet terörü estiren katil Esed karşısında seslerini çıkarmayanlar, proje ürünü olduğu her halinden belli olan bir örgütü bahane ederek bu suça ortak olacak bir tavır içerisine girmektedirler. Bugün artık Suriye’de DAİŞ ile mücadele değil, bu örgüt üzerinden küresel bir hesaplaşma söz konusudur” dedi.
Lazkiye’nin kuzeyinde “DAİŞ” diye bir terör örgütünün bulunmadığını anlatan Erdoğan, “Bakın son aldığım bir bilgiyi sizlerle paylaşayım. Ekranları başında izleyen milletim de bunu duysun. Bayırbucak Türkmenleri kardeşlerimize biz kapılarımızı açtık. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Hayır biz gelmeyeceğiz’. Niye? ‘Biz bu topraklarda şehit olacağız ama gelmeyeceğiz’ diyorlar. Tablo bu” dedi.

“İKLİM ZİRVESİ FIRSAT OLABİLİR”

Rusya ile ilişkileri de değerlendiren Erdoğan, “Pazartesi günü, Paris’te yapılacak BM İklim Değişikliği Zirvesi, ilişkilerimizin tamiri için bana göre bir fırsat olabilir. Bunu fırsata dönüştürmek suretiyle orada bu görüşmeleri yapma imkanımız da olabilir. Rusya, Türkiye için önemli olduğu kadar, unutmayalım Türkiye de Rusya için o denli önemli bir ülkedir. Her iki ülkenin, diğerini gözden çıkarma lüksü yoktur. Biz, bu konuda istekli ve ümitliyiz” ifadesine yer verdi.

Etiketler