Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Diyarbakır saldırısına vatandaş tepkisi

Diyarbakır saldırısına vatandaş tepkisi

Valilik bünyesinde oluşturulan kriz merkezi koordinesinde sağlık, itfaiye, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri ile takviye jandarma ve polis görevlilerinin sevk edildiği olay yerinde incelemeler yapılıyor.

Ekipler, İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu bina ile çevresindeki birçok ev ve iş yerinde hasara yol açan olayın ardından çalışmalarına devam ediyor.

Saldırıda evi hasar gören vatandaşlardan Sıtkı Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın şiddetiyle evinin bazı duvarlarının yıkıldığını söyledi.

Evinde büyük zarar oluştuğunu belirten Dinç, “Sanki gökyüzünden bir atom bombası düşmüş gibiydi. Bir anda camlar üzerimize doğru geldi. Çok şükür ailemden kimse zarar görmedi” dedi.

Dinç, satın aldığı bu evin kredi taksitlerinin ödemelerinin sürdüğü bilgisini verdi.

Binanın önündeki kamyonetinin de patlamadan zarar gördüğünü dile getiren Dinç, “Bu yapılan Müslümanlık değil. Müslüman olan bir insan bu işi kesinlikle yapmaz. Biz Kürt’üz, insanız, Müslümanız. Evimin hali ortada. Bu kış aylarında ne yapacağım? Yeter artık, akan bu kan dursun” ifadelerini kullandı.

Sıtkı Dinç’in eşi Saadet Dinç de patlama nedeniyle kendi binalarına bitişik olan evde yaklaşık 7 aydır oğlu, gelini ve 1 yaşındaki torununun yaşadığını aktardı.

Bu evde büyük hasar oluştuğunu kaydeden Dinç, “10 gündür oğlum ve gelinim yatak odası soğuk olduğu için evin sıcak olan başka odasında uyuyordu. Patlamada çok şükür zarar görmediler” diye konuştu.

Terör örgütü PKK mensupları tarafından dün saat 23.30 sıralarında Çınar Emniyet Amirliği binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya, bomba yüklü araçla saldırıda bulunulmuştu. Teröristler eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliğine uzun namlulu silahlarla da saldırıda bulunmuş, güvenlik güçleri tarafından buna misliyle karşılık verilmişti. Olayda 5 kişi yaşamını yitirmiş, 39 kişi yaralanmıştı.

Etiketler