Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Diyarbakır’ın rektör adayı Prof. Dr. Talip Gül

Diyarbakır’ın rektör adayı Prof. Dr. Talip Gül

Abdülkadir Arslanoğlu yaptığı açıklamada, “Üniversite önemli bir eğitim kurumudur. Ancak bu kurum, herhangi bir Anadolu vilayeti için hayatî önem arz etmez. Fakat Diyarbakır için durum böyle değil. Maalesef bu gün Türkiye’nin en stratejik ve en sancılı şehri Diyarbakır’dır. Üniversite, şehrin içinde bulunduğu bu sıkıntı ve sancıları rehabilite edebilecek hatta ortadan kaldırabilecek kudrete ve imkâna sahip olması bakımından, bana göre Diyarbakır için hayati önem arz eden bir kurumdur. Dolayısıyla bugün Diyarbakır’ın; dünya çapında bir eğitim ve öğretim faaliyeti yapan, dünya çapında bilim ve teknoloji üreten, şehrin sosyolojik-psikolojik-politik ve ekonomik sorunlarına çözümler arayan-bulan ve bunu sahada tatbik edebilen, şehir insanı ile sıcak ve samimi bağlar kurabilen bir üniversite yönetimine ihtiyacı vardır.” dedi.

“DİCLE ÜNİVERSİTESİ ÇAĞI YAKALAYABİLEN BİR ÜNİVERSİTE OLAMADI!”

“Ben, Dicle Üniversitesi’nin bu güne kadar sorunlara çözüm üretebilen ve çağı yakalayabilen bir üniversite olabildiğini düşünmüyorum” diyen Arslanoğlu şunları kaydetti: “Aksine, her bakımdan geri kaldığını düşünüyorum. Sözgelimi Konya Selçuk Üniversitesi Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nden yaklaşık 10 yıl sonra kurulmuş olmasına rağmen, bu gün Selçuk Üniversitesi’nin öğrenci sayısı yüz yirmi bin dolaylarındadır. Dicle Üniversitesinin ise ortalama otuz beş bin öğrencisi vardır. Eğer siz, sizden 10 yıl sonra kurulmuş bir üniversitenin öğrenci sayısının 5’te 1’i kadar bir sayıyla eğitim-öğretim faaliyeti yürütüyorsanız, bulunduğunuz şehirle ve halkı ile bir rabıtanız yoksa bu; üniversiteyi hiç iyi yönetemediğinizin bir göstergesidir. Bu yönetim zaafiyetinin sebebi de şimdiye kadar üniversitenin başına -idarecilik anlamında- iyi bir rektör ve ekibinin gelmemiş olmasıdır.”

“DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE ‘PARALELCİLER’ CİRİT ATIYOR!”

Açıklamasında “Paralel ihanet şebekesi, bugün ülkemizin başındaki en büyük musibetlerden biri haline gelmiştir.” İfadelerine yer veren Arslanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu tehlikeli ve sinsi örgütün öldürücü zehrinden maalesef Diyarbakır’da payına düşeni almıştır. Paralel şebekenin en fazla örgütlendiği kurumlardan biri de maalesef Dicle Üniversitesi’dir. Bundan sonra gelecek dirayetli bir rektörün Dicle Üniversitesini bu paralel şebekeden temizlemesi de en büyük temennimizdir.”

“DİYARBAKIR’IN KAYBEDEK 4 SENESİ DAHA YOK”

“Diyarbakır’ın artık kaybedecek bir 4 senesinin daha olmadığını düşünüyoruz” diyen, Diyarbekir Tanıtma Ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdülkadir Arslanoğlu; konuşmasında, “Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde 12 Temmuz’da bir rektörlük seçimi yapılacak ve 7 aday var. Biz, Diyarbakır’ın akil insanları ve Diyarbakır’ın en önemli STK’larının temsilcileri, şunu çok açık bir dille söylüyoruz: Diyarbakır Dicle Üniversitesi’ni çok iyi bir şekilde yönetebilecek, dirayetli, vatanperver, üniversiteyi dünya çapında bir bilim yuvası haline getirebilecek, üniversitede yaşanan problemleri hızlı bir şekilde rehabilite edebilecek, yetenek ve istidadı ile temayüz etmiş bir rektöre ihtiyacımız var. Bizler o kişinin de, yedi rektör adayından biri olan Prof. Dr. Talip Gül Beyefendi olduğunu düşünüyoruz. Talip Bey, son 33 senesini Dicle Üniversitesi’nde geçiren, İmam-Hatip Lisesi mezunu ve 1 yıl da Yüksek İslâm Enstitüsü’nde okumuş, İslâmi ilimlere de vakıf olan, devletine- milletine bağlı, değerli bir tıp profesörüdür. Paralel ihanet şebekesine bu güne kadar bulaşmamış, menfi bir örgüt ya da yapılanmanın içinde asla olmamış bir insan olması bakımından Sayın Gül’ün Diyarbakır Dicle üniversitesini çok iyi yöneteceğine inanıyoruz. Bizler, İlim Yayma Cemiyeti, Diyarbekir Tanıtma Ve Kalkındırma Derneği gibi, Diyarbakır’ın önde gelen 30’a yakın STK’sı, bu görüşlerimizi ifade eden bir deklarasyon yazdık, altına imzalarımızı attık ve bu deklarasyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yüksek makamlarına gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanı’mız elbette şehrimiz için hayırlı olan ismi seçip onaylayacaklardır.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler