Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Diyarbakırlı erdemli annelerin umutları eve dönüşlerle büyüyor | Merhamet direnişi hasreti bitirdi

Annelerin, küresel şer güçlerinin maşalığını yapan terör örgütü PKK’ya karşı başlattığı merhamet direnişi 100’üncü gününde devam ederken umut dalga dalga büyüyor. Zira 4 yıl aradan sonra Diyarbakırlı anne Hatice Ceylan’ın hasreti evlat nöbeti sayesinde dindi. Yavrusunu bağrına basan annenin mutluluğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan da paylaştı.

Diyarbakırlı erdemli annelerin umutları eve dönüşlerle büyüyor | Merhamet direnişi hasreti bitirdi

Bugüne kadar iki koldan sürdürülen terörle mücadeleyi HDP Diyarbakır İl Binası önünde başlattıkları kutlu direnişle üçüncü bir boyuta taşıyan Diyarbakırlı anneler bütün küresel veyahut bölgesel hesapları yerle bir ediyor. Terörün kanlı eylemlerine karşılık güvenlik güçlerinin yürüttüğü silahlı mücadelenin yanı sıra yine örgütün bölgedeki devlet aleyhindeki propagandaya karşılık gerçeklerin savaşı verilirken ülke olarak 40 yıl kaybettik.

HDP TESCİLLİ KAYIT BÜROSU

Ancak bugün dağdan bir bir inen gençler çözümsüzlüğe ve karanlığa mahkûm gibi görünen bu süreçte annelerin başlattığı direniş, terörle mücadelede üçüncü bir yolu bize gösterdi. Daha en başta HDP’nin gençlerin dağ kadrosuna kaptırıldığı bir adres olduğunu tüm Türkiye’ye öğreten anneler, tam 100 gündür tehditlere rağmen dur durak bilmeyen evlat nöbetiyle hem annelere umut aşıladı hem dağdaki gençlerin kalbine dokunarak eve dönüşleri hızlandırdı. Ayrıca sahada bitme noktasına gelen terör örgütü PKK’ya katılımları ciddi oradan azalttı. Yüreği yangın yeri annelerin destansı mücadelesi örgütün bittiği gün, tarihi bir dönemecin iz düşümlerini gün gün not etmeye devam edecek.

EYLEMDE ANNESİNİ GÖRÜNCE ARADI

Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde 3 Eylül’de başlattığı oturma eylemi 100’üncü gününde devam ediyor. Merkez Kayapınar ilçesinden 4 yıl önce 8 Ekim’de 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Cafer için oturma eylemine katılan Hatice Ceylan’ın gece aldığı müjdeli haberle evladına kavuşması, yüreği evlat hasretiyle yanan ve bekleyişini sürdüren annelere moral oldu.

Baba Abdülkadir Ceylan da evladından gelen haberle büyük mutluluk yaşadıklarını aktardı. “Oğlum eylemdeki annesini gördü ve aradı. Bazı şeyler var anlatılmaz, yaşanır. Çok çok sevinçliyiz.” ifadelerini kullanan Ceylan, şunları kaydetti:

“Annesi buraya geldi nöbete başladı. Annesinin gelmesinden 25 gün sonra oğlumuz birkaç kez aradı. Biz de onu ikna etmeye çalıştık. Emniyet güçlerimiz bizden habersiz devreye girmişti ve başarılı oldular. Allah onlardan razı olsun. Onlara, askerimize, polisimize duacıyız. Cumhurbaşkanımızdan, İçişleri Bakanımızdan Allah razı olsun. Sürecin başından beri herkesin çocuğunu getirebilmek için ilgileniyorlar, takip ediyorlar.”

Direnişi Hacire anne başlatmıştı
Diyarbakır’da 70 yaşındaki anne Hacire Akar, HDP’lilerce dağa kaçırılan oğlu Mehmet Akar için başlattığı HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki mücadelesiyle oğlunu terörün pençesinden kurtarmasıyla kutlu direniş eylül ayında başlamıştı. O günden bu güne terör örgütü PKK’nın kayıt bürosu önünde evlat nöbetine başlayan annelerin merhameti dağdan inişleri hızlandırdı. Ateşe ateşle değil karşı propagandayla değil teröre anne kalbiyle başkaldıran anneler verdikleri yeni mücadeleyle tarih yazıyorlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK’nın elinden kurtarılan Cafer Ceylan’ın ailesiyle telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Anne Ceylan’ın “Allah razı olsun, devletimizi inşallah başımızdan eksik etmesin, Rabbim polisimize, askerimize yardımcı olsun inşallah, güç, kuvvet versin.” ifadeleri üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amin, gerek Süleyman Bey’den gerek bütün polis kardeşlerimizden, asker kardeşlerimizden Allah razı olsun. Eninde sonunda hamdolsun evladınıza inşallah kavuşuyorsunuz. Allah mutluluğunuzu da daim eylesin inşallah.” karşılığını verdi.

Baba Abdülkadir Ceylan’a da geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, “Geçmiş olsun, gözünüz aydın, Rabbim inşallah şöyle sabaha kadar delikanlı da yanınızda olur, Allah bir daha bu tür bir imtihanla baş başa bırakmasın.” ifadelerini kullandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri