Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Down sendromlu Yağmur’un bitmeyen azmi

Down sendromlu Yağmur’un bitmeyen azmi

Adıyaman’da özel rehabilitasyon merkezine giden ve evde annesinin de yardımıyla okuma yazmayı 15 yaşında öğrenen down sendromlu Yağmur Yaşargül, bununla yetinmeyip boş vakitlerinde takı tasarlayarak, ahşap boyama yapıyor.

Öğrenme azmiyle çevresindekilerin takdirini hayranlığını kazanan genç kız, ev işlerinde annesine yardım etmeyi de ihmal etmiyor.  

Yağmur Yaşargül, ahşap boyama kursuna gittiğini ifade etti. Boyamayı çok sevdiğini anlatan Yaşargül, her gün iki saat ahşap boyadığını anlattı.

Yağmur Yaşargül, ‘En büyük hayalim ahşap boyama usta öğreticisi olmak. İleride öğrencilerim olduğunda onlara ahşap boyamayı öğretmek istiyorum.’ diye konuştu.

Şiir okumayı da çok sevdiğini dile getiren Yaşargül, ‘Hep öğrenme arzusu içerisindeyim. Okuma yazma biliyorum. Kalemi elimden hiç düşürmüyorum. Bir şeyler yazıp çiziyorum.’ ifadelerini kullandı.

‘SÜREKLİ BİR ŞEYLER ÖĞRENMEK İSTİYOR’

Anne Gönül Yaşargül de Yağmur’un üç çocuğundan en büyüğü olduğunu belirtti.

Yağmur’un özel rehabilitasyon merkezinde okulu bitirdiğini ama zaman zaman merkeze gittiğini dile getiren Yaşargül, ‘Kızım, evde kaldığı günlerde sıkıldığını anladım. İlgisi olduğu ahşap boyama kursuna kayıt yaptırdım. Kursta öğrendiği tahta, kavanoz, peçetelik ve ahşap boyama işlerini evde de sürdürüyor. Kızımın, kurs sayesinde el becerileri arttı. Kursta öğrendiklerini evde birebir uyguluyor. Ayrıca ev işlerinde bana yardımcı oluyor. Her şeyi birlikte yapıyoruz. Özellikle ahşap boyamayı çok seviyor. Çok hareketli ve öğrenme arzusu olan birisi. Sürekli bir şeyler öğrenmek istiyor.’ dedi.

Anne Yaşargül, Yağmur’un bir şeyler öğrenmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını aktardı.