Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Dünya, aldatıldığını kabullenmek istemiyor”

“Dünya, aldatıldığını kabullenmek istemiyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.
Erdoğan, “İşte Suriye’de Rusya’nın yaptıkları. Rusya ne diyor? ‘Biz Suriye hükümeti çağırdığı için oradayız’ diyor. Şu anda Suriye’deki hükümet meşru bir hükümet değil ki… ‘Efendim Birleşmiş Milletler öyle kabul ediyor’. Öyle kabul edebilir.

Ama siz her çağrıldığınız yere gitmek zorunda değilsiniz. Gürcistan’a niye girdiniz zamanında. Çağrıldığınız için mi girdiniz? Ne işiniz vardı Gürcistan’da? Ukrayna’ya çağrıldığınız için mi girdiniz? Niçin girdiniz Ukrayna’ya? İnsana sorarlar bunu değil mi? Şimdi aynı durum Suriye’de oluyor. Suriye’de diyorlar ki, ‘Biz DAEŞ’e karşı orada mücadele veriyoruz’. Hayır! Rusya şu anda DAEŞ’e karşı Suriye’de mücadele vermiyor. Tam aksine orada ılımlı muhalefete karşı, hepsinden öte şu anda oradaki Türkmen soydaşlarımıza yoğun bir şekilde Türkmen dağlarında… Dün ben Bayırbucak Türkmenlerini kabul ettim, ‘Yoğun bir şekilde şu anda bizim köylerimizi vuruyorlar’ diyorlar. Maalesef ciddi manada bir dezenformasyonla dünya aldatılmak isteniyor. Ama dünya da bunu şu anda kabullenmek istemiyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevapladı. Başika kampına yönelik DAEŞ saldırısına ilişkin sorulara cevap veren Erdoğan şunları söyledi:
“18 DAEŞ mensubu öldürüldü (Başika kampına saldırı) DAEŞ terör örgütüne mensup olduğu söylenen, sanıyorum bunlardan 18 kadarı etkisiz hale getirilmiş. Herhangi bir yaralı arkadaşlarımız da söz konusu değil. Böyle bir şey şu anda yok.”

Askerimiz her şeye hazırlıklı

“(Başika kampına saldırı) Bu durum, Başika kampıyla ilgili atılan adımın ne kadar isabetli bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Şu anda da silahlı kuvvetlerimizin oradaki üste bulunması ve o eğitimi veren subaylarımızın bu tür sızma harekatı veya saldırı, bu tür şeyler karşısında da her an her şeye hazırlıklı olduğu da ortada. Zaten daha önce de ifade ettiğim gibi buraya giden güçlerimiz, bir yerde bu eğitimi veren özellikle subaylarımıza, görevlilerimize, onlara koruma amacıyla gitmiş olan ekiplerdir. Onlar da gereğini gerektiği zamanda yapıyor, yapacaktır”

Askerimizi İbadi istedi

“Bunu daha öncede söyledim. 2014 sonunda İbadi eğitim için bizden talepte bulundu. Rusya krizi ortaya çıkınca bu olumsuz sonuç meydana geldi.”

Rusya’ya: Gürcistan’a niye girdiniz?

“Rusya, ‘Bizi Suriye Hükümeti çağırdığı için biz oradayız’ diyor. Şu anda Suriye’deki hükümet meşru bir hükümet değil ki. ‘Efendim BM öyle kabul ediyor’…. Kabul edebilir ama siz her çağrıldığınız yere gitmek zorunda değilsiniz. Gürcistan’a niye girdiniz zamanında? Çağrıldığınız için mi girdiniz? Ne işiniz vardı Gürcistan’da? Ukrayna’ya çağrıldığınız için mi girdiniz? Ne için girdiniz Ukrayna’ya?”
“Suriye’de de diyorlar ki ‘Biz DAEŞ’e karşı orada bir mücadele veriyoruz’. Hayır, Rusya şu anda DAEŞ’e karşı Suriye’de mücadele vermiyor. Tam aksine orada ılımlı muhalefete karşı, hepsinden öte bizim Türkmen soydaşlarımıza yoğun bir şekilde işte Türkmen dağlarında… Dün Bayırbucak Türkmenlerini kabul ettim, temsilcilerini kabul ettim. Onlarla görüşmem oldu. Hepsi açıkça bunları anlatıyorlar. ‘Yoğun bir şekilde şu anda bizim köylerimizi vuruyorlar’ diyorlar. Yapılan iş şu anda bu ve maalesef ciddi manada bir dezenformasyonla dünya aldatılmak isteniyor.”

Etiketler