Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dünya Kudüs’ün altında kalır

Filistin’i pençesine alan ABD’nin “yüzyılın ihaneti” anlaşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert tepki geldi. Erdoğan, "Binlerce yıldır olduğu gibi bugün de dünya barışının anahtarı Kudüs'tür. Barış çınarı Kudüs de yıkılırsa bunun altında tüm dünya kalır" sözleriyle Siyonistleri uyardı.

Dünya Kudüs’ün altında kalır

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda dünyaya net mesajlar verdi.

ASLA KABUL ETMİYORUZ

İşgal, yıkım ve gözyaşının sürdüğü yerlerin başında Filistin’in geldiğine dikkat çeken Erdoğan, İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde Filistin topraklarında korsan bir şekilde kurdurulan İsrail’in kan döke döke, haksız ve hukuksuz bir şekilde bugünkü sınırlarına ulaştığını açıkladı. “Zalimin gözü kana da doymaz, mala da doymaz” diyen Erdoğan, son olarak Amerikan yönetiminin desteğiyle hem Kudüs’ü hem de İsrail’in özellikle ısrar ettiği işgal altındaki diğer Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen bir planı devreye almaya çalıştığını vurguladı.

“1947’de bir Filistin vardı, bugün ise maalesef İsrail, 1947’deki Filistin’in topraklarının aynıyla şu anda işgalci ve tamamıyla Filistin’e de böyle damla damla gösterebileceğimiz ne yazık ki bir Filistin var” diyen Erdoğan “Şimdi utanmadan, sıkılmadan bunlardan da Filistin’i mahrum etmenin, Batı Şeria da dahil olmak üzere, bunun gayreti içindeler. Türkiye olarak, görünürde iki devletli çözümü kabul eden ama esasta Filistin’i tümüyle yok eden ve Kudüs’ü tamamen gasp eden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz” mesajını verdi.

Binlerce yıldır barışın anahtarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, binlerce yıldır olduğu gibi bugün de dünya barışının anahtarının Kudüs olduğunu vurgulayarak, “Barış çınarı Kudüs de yıkılırsa bunun altında tüm dünya kalır. Kudüs’ü tümüyle İsrail’in kanlı pençelerine terk etmek, sadece orada yaşayan Müslümanlara ve Hıristiyanlara değil tüm insanlığa yapılmış en büyük kötülük olacaktır. Aynı şekilde zaten kendi kadim vatanlarında parya durumuna düşürülmüş olan Filistinli kardeşlerimizi böyle rezil bir planı kabule zorlamanın da izahı yoktur” ifadelerini kullandı.

SİYONİST İSRAİL’İN GÖZÜ KANA DOYMUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD başkanı Trump ve İsrail başbakanı Netanyahu’nun “Yüzyılın Anlaşması” olarak açıkladığı Filistin’i işgal planına ve bu plana sessiz kalan İslam ülkelerine çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Türkiye olarak iki devletli çözümü kabul eden fakat Kudüs’ü tamamen gasp eden bu planı tanımıyor ve kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor sesin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler?” diye konuştu.

KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Siyonist işgalcilerin ahlaksızlıklarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Filistin topraklarında korsan bir şekilde kurdurulan İsrail haksız ve hukuksuz şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Zalimin gözü kana da doymaz mala da. İsrail’in de doymuyor. Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen planı devreye almaya çalışılıyor. Şimdi utanmadan sıkılmadan Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistin’den mahrum etme gayreti içindeler. Mescid-i Aksa’ya uzanan elleri kırmak imanımızın bir gereğidir. Bugün Mescidi Aksa’nın mahremiyetini koruyamasak Mekke’ye uzanan kem gözleri engelleyemeyiz. İşte bu yüzden Kudüs kırmızı çizgimizdir diyoruz” dedi.

“HRİSTİYAN DÜNYASININ BURAYA SAHİP ÇIKMASI LAZIM”

Hıristiyan dünyasına mesajı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hristiyan dünyasının buraya sahip çıkması lazım. Dikkat edin bu işin başını çeken Sayın Trump Hristiyan değil mi? Bu olaylar karşısında Hristiyan dünyası herhalde eli bağlı kalmayacaktır. Çünkü aynı zamanda Kudüs’te Hıristiyanların da malum hakkı var. Onların da burada dik, diri durması lazım. Dün beni ziyarete gelen hahambaşı ve heyetine onu söyledim, ‘Sizin de burada atmanız gereken adımlar, yapmanız gerekenler var. Sizden de ben bunu bekliyorum.’ dedim.”

İsrail’in infazlarına dikkati çeken Erdoğan, “Bizim karşı olduğumuz, İsrail yönetiminin sergilediği haksızlık, adaletsizlik, zulüm ve kıyımdır. Sokaklarda çocuğundan yaşlısına masumların resmen infaz edildiği, insanların evlerinin başlarına yıkılarak gasbedildiği böyle bir haydut devlet, böyle bir terör devleti bizim gözümüzde hiçbir zaman muteber olamaz. Tarihte hiçbir zaman zalimlerin abad olduğu, uzun zaman ayakta kaldığı görülmemiştir” tespitini yaptı.

“Git ve gör neler yaptığımızı”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun depremzedeler için toplanan paralarla ilgili sözlerine sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi sorun, Van depreminden haberin var mı diye, inanın yoktur. Van depreminde eski parayla 20 katrilyona yakın para harcadık. Utanmadan soruyor, deprem için topladığını paraları nereye harcadınız… Deprem için toplanan paralar yerine gittiği gibi biz milli bütçeden çok ciddi harcamalar yaparak oraları ayağa kaldırdık. Van’da Edremit diye bir ilçe var, sorun bilmez. Orayı adeta biz denize nazır bir ilçe olarak inşa ettik. Bingöl depremenin hemen ardından deprem bölgesindeydik. Orada da süratle bugünkü Bingöl’ü inşa ettik. Bunun bundan haberi yok. Nereye harcadığımızı soruyor. Git yerinde gör neler yaptığımızı” dedi.

“NE GEREKİYORSA YAPARIZ”

Rusya ve Esed/Hamaney rejim güçlerinin ateş yağdırdığı İdlib’den kaçan binlerce ailenin yaşadığı drama değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Suriye’deki her gelişme Türkiye için en az kendi sınırları içindekiler kadar önemlidir, hayatidir, kritiktir. Suriye’nin ne diğer bölgelerindeki ne de İdlib’deki duruma seyirci kalmayacağız ve kalamayız. Tüm samimiyetimizle Suriye’nin istikrarını istiyoruz. Bunun için de askeri güç kullanmak dahil ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyeceğiz. Hiç kimsenin Türkiye’yi bölücü örgütün kıskacına sokmaya ya da rejimin zulmüne rıza göstermeye zorlamaya hakkı yoktur. Bölücü terör örgütünün Suriye’nin herhangi bir yerinde bölgemiz için bitip tükenmeyecek bir fitne ve ihanet çukuru açmasına izin vermeyiz” sözleriyle meydan okudu.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    Göksen Merey

    kim için kime karşı kudüs ü savunacağız en başta araplar destekliyor Trumph ı.

Yorumları Gör (1 Yorum)