Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dünyaya Türkiye medeniyeti lazım

İbrahim Seçkin Talaş
Dünyaya Türkiye medeniyeti lazım

Her ne kadar huzur bozucular Batı’da Türkiye’yi karalasa da azınlık temsilcilerinden terörün kökünü kurutmaya yönelik sınır ötesi harekâta tam destek açıklamaları geliyor.

Mazisindeki Osmanlı hoşgörüsüyle sınırları içinde yaşayan azınlıklara yüzyıllardır kol kanat geren Türkiye’nin, attığı her adımda huzur ve güven ortamı inşa ediyor olması en çok küresel ağababalarının fitne ateşine maşalık edenleri rahatsız ediyor. Terör örgütü PKK’nın siyasi ayağı HDP Batı’da Türkiye’yi baskıcı bir ülke olarak göstermeye çalışırken azınlık temsilcilerinden gelen açıklamalar dünyanın muhtaç olduğu Türkiye medeniyetini gözler önüne seriyor.

Hadlerini aştılar

Arjantin’e giden HDP’nin Mardin Milletvekili Ebru Günay ile Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bölücü terör örgütü PKK’yı savundu. Türkiye’de azınlıkların öldürüldüğü iftirasını atan sözde iki milletvekili, Latin Amerika’da Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhtarı propaganda yaptı.

Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da Türkiye’de muhalefetin Cumhurbaşkanı’na karşı olmasına rağmen; bunun ‘demokratik olduğu’ anlamına gelmeyeceğini iddia etti. Bu kadarla da yetinmeyen Paylan, Kürtlerin ‘soykırım riski’ altında olduklarını iddia ederek, “Eğer Türkiye’nin işlediği suçlar, cezasız kalırsa dünyadaki diğer ülkelerin de aynı suçu işlemesi için bir örnek teşkil edebilir” şeklindeki küstah ifadeleri kullandı.

Süryanilerden operasyona destek

Terör örgütü PKK’nın siyasi ayağı HDP, Türkiye’yi hayasızca Batılı sömürgecilere şikayet ederken onların iddialarını çürüten açıklamayı İstanbul Süryani Kadim Vakfı yaptı. Türkiye’de yaşayan azınlıkları temsil eden önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan vakfın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Suriye’de PYD/YPG, hakim olduğu bölgelerde Süryanilere sistematik olarak baskı yapmakta, Süryani gençlerini zorla kaçırmakta, Süryani okullarını kapatmakta ve Süryanilerin çoğunu Suriye’yi terk etmek zorunda bırakmaktadır” denildi. HDP’li Günay ve Paylan’ın ipliğini pazara çıkaran ve bu coğrafya ile bütünleşmiş olan kadim cemaatlerin terör örgütlerinin insafına bırakılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Bu bağlamda Türkiye’nin ABD ile beraber Fırat’ın doğusunda güvenlik gerekçesi ile yapılması planlanan harekâtını destekliyoruz.

Bölgede yaşayan Hristiyan grupların zarar görmemesi için gerekli tüm önlemlerin alınmasını istiyor ve uluslararası toplumu daha fazla sorumluluk almaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İlk Süryani kilisesi temeli

Anadolu’yu yaklaşık bin yıldır, farklı etnik unsur ve inançların yaşadığı İstanbul’u 566 yıldır yöneten Türkiye, tarih boyunca dini, etnik, kültürel çeşitliliğin, en önemlisi de insanlık vicdanının merkezi oldu. Zira bu kapsamda her daim ülkeye göç nüfusu alındı. Savaş ve her türlü badirede adaletin merkezi olarak öne çı- kan Anadolu toprakları, Suriye iç savaşından bu yana yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli din kardeşine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de dini özgürlükler alanında yine ilk kilisesinin temeli 3 Ağustos 2019’da atıldı. Mor Efrem Süryani Kilisesi, Yeşilköy’de İtalyan mezarlığı- na inşa ediliyorken İstanbul’da yaşayan 15 binden fazla Süryani Cemaati, kiliseden istifade edilecek. Kilisenin ruhsatı Ocak 2019’da İstanbul-Ankara Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin’e teslim edildi.

2002 yılının ardından demokratik adımlar ve ilkler döneminin başladığı, farklı inançlara mensup vatandaşlar da “eşit vatandaş” statüsüne büründü. Bu kapsamda; 50 yıllık Rum yayınevi faaliyete başladı. Türkiye’de bir Süryani köyünün ismi iade edildi. 2015 Genel Seçimlerinde Ermeni ve Süryani vatandaşlar milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 2016 yılında insan haklarına aykırı olan devlet kayıtlarında soy kodu uygulaması kaldırıldı.

Gayrimüslim ayin ve törenleri

2010’da Trabzon Sümela Manastırı’nda 88 yıl sonra ayin düzenlendi. Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü kapsamında ilk kez Ankara’da anma töreni gerçekleştirildi. Türkiye Yahudileri ilk kez kamuya açık halde Hanuka Bayramını kutladı. İsa Mesih’in vaftiz edilişi olan Işıklar Bayramı, 1922’den sonra ilk kez İzmir’de kutlandı. Edirne Büyük Sinagogu’nda 41 sene sonra düğün merasimi yapıldı. 2016 yılında Gayrimüslim milletvekilinin talebi üzerine TBMM’de Pazar ayini için ara verildi.

Azınlık ibadethaneleri

Uzun yıllar sonra Trabzon Sümela Manastırı, Van Ahtamar Ermeni Kilisesi, Diyarbakır Ermeni Kilisesi, Edirne Büyük Sinagogu, İstanbul’un ahşap sinagogu, Batman Aziz Aho Manastırı ibadete açılırken yenilenen kiliselerin de sayısı bir hayli fazla görünüyor. Bu kapsamda Gökçeada Aya Nikola, Aya Marina Rum-Ortodoks Kilisesi, İskenderun Süryani ve Rum Katolik Kiliseleri, Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep Nizip Fevkani kilisesi yenilendi. Terör örgütü PKK’nın saldırıları sonrasında zarar gören SurpGiragos ve Mar PetyunKeldani Kiliseleri de yenilenirken Stavi Stefan, Yayladağı Ortodoks Kilisesi, Edirne Aya Yorgi restorasyonu yapılan kiliseler içinde yer alıyor.

Azınlık gayrimenkulleri iadesi

Azınlık vakıflarına ait gayrimenkul ve arazilerin iadesine başlanırken 1015’ten fazla arazi iade edildi. Ermeni Cemaat Vakfı’na 400’den fazla gayrimenkul iade edildi. 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü idaresinde bulunan kilise, sinagog gibi ibadethanelerin azınlık vakıflarına bedelsiz tahsisin önü açıldı.

Azınlık okullarının ders kitapları ücretsiz dağıtılırken ilk Süryani anaokulunun yanı sıra azınlık okullarına ilk kez maddi yardım yapıldı. Azınlık öğrencilerin “din” dersi muafiyeti noktasında liselere giriş sınavında ilk kez Ulus Özel Musevi Ortaokul sınava girdi. Gökçeada Özel Rum Ortaokulu ilk kez, lisesi ise 40 yıl sonra tekrar açıldı. 2015’te Ermeni okullarında eğitim gören 218 öğrenci, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sınavında Hristiyanlıkla ilgili sorular ilk kez “Ermenice” soruldu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri