Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ebegümeci, yüzyıllardır şifa

Ebegümeci, yüzyıllardır şifa

Hemen bir bahçe kenarında kolayca bulabileceğiniz yaprakları geniş ve parçalı, çiçekleri kırmızıya çalan pembe renkli bu bitkiyi yaz aylarında toplayıp kurutun. Kış için bez bir torbada veya cam kavanozda muhafaza edin. Eğer bu zahmete katlanmak istemiyorsanız, aktarlar başvuracağınız son mekânlar olmalı.
Ebegümeci de tıpkı Hatmi çiçeği gibi göğüs hastalıklarında kullanılan “dört çiçek şurubu”nun terkibinde yer alır. Aslında bu çiçeklerin sayısı yedidir; ebegümeci, menekşe, hatmi, sığırkuyruğu, kediayağı, devetabanı ve gelincik. Bu şifalı bitkilerin hepsinin uyuşturucu tesiri bulunmaktadır.
Bilinen en eski metinlerde bile göğüs hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir bitkidir ebegümeci. Göğsünüzü yumuşatmak için kolayca yapabileceğiniz şu tarifi deneyin; bir litre suda kırk gram kadar ebegümecini haşlayın yalnızca on dakika dinlendirip aralarda birer çay bardağı için, mutlaka tatlandırmanız gerekiyorsa lütfen balla tatlandırın.

Ebegümeci: Hazır Yemek

Ebegümecinin tek başına çorbasını yapabileceğiniz gibi, hazırlayacağınız başka çorbalara da rahatlıkla katabilirsiniz. Özellikle yaşlılar ve gelişme çağındaki çocuklara faydaları saymakla bitmez. Ebegümecinin tazesini salata olarak da yapabilirsiniz. Etle birlikte yiyebilirsiniz. Hatta mutfak maharetiniz varsa tıpkı yaprak sarması gibi pirinçli ve etli sarmasını bile yapabilirsiniz.
Vakti çabuk tükettiğimiz, yine de her şeye birden yetişemediğimiz günümüzde hazır gıdalara da rağbet arttı elbette. İşte size basit ancak çok şifalı hazır bir ebegümeci yemeği; taze ebegümecini iyice temizleninceye kadar yıkayın, çok az yağ, çok az su ve pirinçle ıspanak gibi pişirin, sarımsak yoğurtla servis yapın. Eğer bu şekilde yemek istemiyorsanız yapacağınız herhangi bir sebze çorbasının içine taze veya ufalanmış kuru ebegümeci katıp çorbanızı daha lezzetli ve daha şifalı hâle getirebilirsiniz.
Ebegümeci ve bütün koyu yeşil yapraklı sebzelerin bol miktarda A ve C vitamini ve biraz da protein ihtiva ettiğini biliyor musunuz? Bu arada bu sebzeleri az suda ve fazla pişirmemeniz gerektiğini unutmayın. Böylelikle sahip oldukları değerlerin kaybını en alt seviyede tutmuş olursunuz.

Ateş Düşürücü

Ebegümeci ateşli hastalıklarda ateşi düşürür ve vücuda rahatlık verir.

Boğaz Ağrılarında Acil Yardım

Boğazınızda ağrı başladığını hissettiğinizde bir tutam ebegümecini bir cezvede haşlayın. (üzerine kaynamış su ekleyin) Beş dakika kadar dinlendirdikten sonra cezveden süzerek çıkardığınız ebegümeci yaprak ve varsa köklerini de temiz bir tülbendin üzerine sıcak sıcak yayıp hemen boğazınıza bağlayın. Bu lapa soğuduktan sonra aynı işlemi birkaç defa tekrarlayın. Bu arada geride kalan suyuna bal ekleyip gargara yapın, hem de için.
Boğaz ağrılarına karşı bu pratik tedavi yöntemini küçüklüğümüzden beri annem bize, bizler de hem ailemize hem de çevremizdeki dostlarımıza uyguluyoruz. Sonuç hakikaten mükemmel; benden söylemesi.

Midenizin Dostu

Yaklaşık on gram kadar ebegümeci kökünü bir litre Suda kaynatıp kullanın, midenizi düzeltir, bulantı ve kusmaları önler. Bağırsaklara yumuşaklık verir, idrar söktürüp göğsü yumuşatır.
Eğer ebegümeci yapraklarını yakı şeklinde arı ve böceklerin soktuğu kısımlara koyarsanız faydasını göreceksiniz. Zehirli örümcek sokmalarına karşı lapası iyi gelir. Ayrıca mesane ve böbrek yaralarında çiçeğinin suyu kaynatılıp içilirse şifa bulunur.
Ebegümeci suyu aynı zamanda bebek ve çocuklardaki pamukçuğa karşı da tesirli bir bitkidir. Ebegümeci ile ilgili son bir not, gülhatmi ailesine mensup olduğu için ebegümecini özellikle gülhatmilerin gölgesinde bulabilirsiniz veya kendiniz gülhatmi ile birlikte yetiştirebilirsiniz ki ikisini de yapmak çok kolaydır.

CEVİZ ZAMANI

Mayıs ve haziran ayında çiçek açan ceviz ağacı bünyesinde yağ, tuz, albümin, karbonhidratlar, gümüş iyonu, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini barındırır.

Bakımlı Saçlar İçin Ceviz

Badem yağı, çörek otu ve ceviz yağını aynı oranlarda karıştırın ve haftada bir kez bu karışımla saç diplerinize masaj yapıp yarım saat kadar bekletin. Daha sonra doğal bir sabunla yıkayıp durulayın. Saçlarınızın hiç olmadığı kadar parlak, canlı ve kuvvetli olduğunu göreceksiniz.

Ceviz Kabuğunu Sakın Atmayın; O Sizin Doğal İlacınız

Aslen Kayserili olan Ankara ve İstanbul entelektüel camiasının efsanevi ismi aile dostumuz Ebubekir Kurban’dan öğrendiğim ve uzun yıllardır hem evimizde hem de çevremizdeki ailelerde en çok kullanılan ve işe yaradığı tecrübeyle sabit bir tarifi sizinle muhakkak paylaşmalıyım.
Bu tarif soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde çok muazzam neticeler veriyor. Yapacağınız iş çok basit; kırdığınız cevizlerin kabuklarını biriktirin. Sonra da her gün bardak bardak içtiğimiz nefis Türk Çayı demler gibi demleyin. Ceviz kabuklarını bir süzgeç içerisinde yıkayın. Sonra üzerine kaynar su ekleyin ve bir saat bekletin. İlk içimden sonraki içmelerinizde çaydanlıktaki suyu kaynatarak çayınızı yeniden ısıtabilirsiniz. Bir demlik ceviz kabuğu çayınızı bir hafta boyunca içebilirsiniz. Daha sonra bitmemiş olsa bile tekrar demlemelisiniz. Bir de ufak hatırlatmamız var; ceviz kabuğu çayınızın içine, bir tane kabuk tarçın iki tane kuru karanfil eklediğinizde şifası da kuvvetlenecektir.

Kanınız Temizlensin

Bunun için bir miktar ceviz yaprağını ve kekiği beraberce kaynatın. Balla tatlandırarak içeceğiniz bu karışım iyi bir kan temizleyicidir.
Aynı zamanda kansızlık şikâyeti olanlara da ceviz iyi bir şifa kaynağıdır. Yine yukarıda tarif edilen karışımı hazırlayarak haftada birkaç kez için.

Ceviz Yaprakları

Eklem ağrılarında ceviz yapraklarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca ceviz yaprakları evinizin muhtelif yerlerine koyulursa sinek ve böcekleri o bölgelerden uzak tutmaya yarar.

Sivilcelerde Ceviz

Cevizin dışındaki yeşil kabuklarının suyunu çıkartın ve sivilceli yerle bu sudan sürünüz. Rivayet olunur ki birkaç günde sivilceler iyileşecektir.

Dikkat!

Ateşli mizacı olan kişilere ceviz zararlıdır. Baş ağrısı yapar. Ayrıca ceviz ciğere, mideye ve dimağa kuvvet verip ağız kokusunu da giderir. Basur için faydalı olduğu rivayet edilmekte ve bunun için balla karıştırılarak yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Cevizin Diğer Etkileri

Aromatik kokulu yaprakları kabızlığa, iştahsızlığa, kan temizlenmesine ve hazımsızlığa karşı yararlıdır.

Dıştan Kullanım

Ceviz yapraklarının suyu banyo suyuna ilave edilirse kemiklerdeki zafiyetlere karşı yararlıdır. El ve ayak tırnaklarındaki iltihaplarda, egzamalarda, apselerde, hanımların akıntılarında dıştan kullanımı çok olumlu sonuçlar verir.

Ve Yine Ceviz Yaprakları

Gırtlak, diş etleri ve boğaz hastalıklarında gargara yapılarak veya ağız çalkalanarak kullanılmalıdır. Tabi ki yapraklarının suyunu kullanacaksınız.
Saç bakım reçetemizden sonra bir de saç dökülmesi şikâyeti olanlar için önerimiz olacak; eğer ceviz yapraklarını banyo suyuna karıştırıp yıkanırsanız saç dökülmenizi önler. Bunun için başa banyo suyu ile çok iyi masaj yapmak gerekir.

Demleme Yöntemi

İki büyük taze veya kuru ceviz yaprağının bir litre suda demlenmesiyle hazırlanır. Kurt ve solucan düşürücü olarak günde iki fincan içilmelidir.
Kanamalara, hemoroide karşı lavman biçiminde dıştan kullanmak üzere iki avuç başak bir litre suda demlendirilerek kullanılır.
İki avuç taze veya kuru ceviz kabuğunun bir litre su ile kaynatılmasıyla hazırlanan sıvı, kurt düşürücü olarak günde iki fincan içimi kullanılmalıdır.

Raşitizm İçin

Raşitizme, şeker hastalığına, lenf hastalığına karşı sekiz-on yaprak ceviz kabuğu bir litre suda kaynatılır ve günde iki çay bardağı içilir.
Banyo, kompres ve losyon için 15 adet yaprak bir litre suda kaynatılarak dıştan kullanılır.

Toz Halinde

Güçlendirici, mikrop öldürücü ve yara kapatıcı olarak iki kahve kaşığı ceviz kabuğu tozu herhangi bir çay çeşidinin içinde demlenirken atılıp günde iki fincan kadar içilir.
Ayrıca dört kahve kaşığı ceviz kabuğu tozu kaynatılmış civanperçemi ya da öküzgözüne katılıp losyon ya da kompres şeklinde haricen kullanılır.

HOŞ RAYİHANIN KAYNAĞI FESLEĞEN

Bu nefis kokulu ve aslen Hint kökenli olan bitki ülkemizde hemen her baharatçıda bulunmaktadır. Çiçekler içinde insana en yakın olanı ve el temasıyla çoğalan ve yayılan bir kokusu vardır fesleğenin. Akdeniz ve Ege’de bolca bulunur. Ehli keyif olanlar fesleğenin rengi ve kokusunu iyi bildiklerinden onu balkonlarından eksik etmezler.

Fesleğenin İçinde Ne Var?

Fesleğendeki önemli maddeler uçucu yağ ve bu yağda bulunan maddelerdir.

Pamukçuk İçin Fesleğen Gargarası

Beş su bardağı suyun içine yaklaşık yirmi tutam fesleğen yaprağı atıp takriben on dakika kaynatın. Soğuduktan sonra pamukçuk için iyi bir gargara elde etmiş olacaksınız.

Migren, Anjin, Öksürük İlacı Fesleğen

Zikredilen bu rahatsızlıklardan her hangi birinden şikâyetçi iseniz pamukçuk için verdiğimiz tarifte olduğu gibi bir fesleğen çayı yapıp günde iki, üç çay bardağı içebilirsiniz. Tatlandırmak için her zaman olduğu gibi şeker yerine bal tavsiye ediyoruz. Mutlaka veya bal olmadığı için şeker kullanacaksanız tercihiniz esmer şeker olmalıdır.

Balkonda Bahçede Sivrisinek Kovucu Olarak Fesleğen

Fesleğen aynı zamanda iyi bir sivrisinek kovucudur. Aktardan alacağınız fesleğen tohumlarını kapı ve pencerelerinizin önünde bir saksıya veya kap içine ekin. Eğer tohumdan yetiştirmeyi bekleyemeyecek kadar aceleciyseniz artık her pazarda bulabileceğiniz fidelerini alıp saksılara dikebilirsiniz.
Artık sivrisinekler için sağlam bir savunma sistemine sahipsiniz.

Dolmalarınızı Fesleğenle Lezzetlendirin

Fesleğeni hem makarna soslarında kullanabilir hem de sebze dolmalarınızın içine bir miktar koyabilirsiniz. Eğer kurusunu kullanacaksanız iki avucunuzun içinde iyice ufalayarak kullanın. Fesleğen, yemeklerinizi alışkın olmadığınız bir tatla lezzetlendirecektir.

Etiketler