Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz maske SMS kodu ne zaman gelir? Eczaneden maske almak için telefona mesaj nasıl gelir?

Ücretsiz maske SMS kodu ne zaman gelir? Eczaneden maske almak için telefona mesaj nasıl gelir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanlarla yaptığı toplantı sonrası pazar yerlerinde marketlerde maskenin zorunlu hale getirildiğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından vatandaşlar maske arayışına düşmüş birçok kişi de maske bulamamıştı. Bu gelişmelerden sonra yetkililer ücretsiz maske dağıtımına başlama kararı aldı. PTT üzerinden dağıtılacak ücretsiz maske ile ilgili detaylar araştırılıyor. Bu kapsamda gerek bilgilileri araştıran birçok kişi, eczaneden maske almak için telefona mesaj nasıl gelir? Ücretsiz maske SMS kodu ne zaman gelir? ücretsiz maske e Devlet, PTT ve eczaneden nasıl alınır?  sorularına yanıt aramaya başladı. Konuyla ilgili merak edilen detayların hepsi haberimizde olacak…

ÜCRETSİZ MASKE SİPARİŞİ NASIL VERİLİR?

Ücretsiz maske siparişi E-Devlet ve ePTTAVM’nin online sayfasındaki form aracılığıyla verilebiliyor. Belirlenen kotaya göre vatandaşlara, her hafta 5 adet ücretsiz maske dağıtımı yapılacak.

Ücretsiz maske PTT ve e Devlet başvuru formu sayfası ve maske siparişi vermenin adımları şöyle:

e Devlet ve ePTTAVM online ücretsiz maske başvuru sayfasında vatandaşları “Kişisel Bilgiler” – “Aile Bilgileri” ve “İletişim Bilgileri” alanları karşılayacak. Ücretsiz maske talebinin sorunsuz olarak alınması için formun eksiksiz doldurulması gerekiyor Kişisel TC Kimlik Numaranız, ad soyad, cep telefonu, il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve adres bilgilerini girdikten sonra güvenlik sorusu olan matematik işleminin cevabını kutucuğa yazmanız gerekiyor.

“Yukarıda verdiğim bilgilerin doğruluğunu kabul ediyorum. Bu sayfada belirttiğim adres bilgisinin teslimat için yeterli olmaması durumunda, MERNİS sistemindeki adres bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını kabul ediyorum.” Metnini işaretledikten sonra “Maske siparişi ver” butonuna tıkladıktan sonra maske talebiniz alınmış olacak.

Ayrıca aynı sayfada aile bireylerinizin TC Kimlik Numarası ve isim soy isimleri ile onlar için de maske talebinde bulunabilirsiniz.

E-DEVLET MASKE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ EPTTAVM MASKE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Eczaneden maske almak için telefona mesaj nasıl gelir? Ücretsiz maske SMS kodu ne zaman gelir?

“e-Devlet üzerinden 3,5 milyon maske dağıtıldı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Devlet üzerinden başvuranlara şu ana kadar 3,5 milyon maske dağıtıldığını bildirdi

Eczanelerden ücretsiz maske nasıl alınacak?

– Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek maskeler üç büyük ilaç deposuna nakledilecek.

– Eczaneler ilaç depoları üzerinden maske talebinde bulunacak. Maskeler eczanelere ulaştıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların cep telefonuna kısa mesaj ile bir kod gönderilecek.

– Vatandaşlar kendilerine gelen kısa mesajdaki kodu ile eczanelere başvurarak 10 gün için kişi başı 5 adet ücretsiz maske alabilecek. Eczacılar vatandaşa gelen kodu ilaç takip sistemi veya Reçetem sistemine kaydedecek. Uygulama maskelerin eczanelere ulaşmasıyla başlayacak.

İstanbul Eczacı Odası bildirmişti

Corona virüsü vakalarının en fazla görüldüğü şehir olan İstanbul’da ücretsiz maske dağıtımı için yeni bir formül bulundu. İstanbul Eczacı Odası, alınan yeni karar gereğince ücretsiz maske dağıtımının eczaneler tarafından yapılacağını açıkladı ve maske dağıtımının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verildi.

Süreç şu şekilde işleyecektir:

Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.

20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza “10 gün için kişi başına 5 adet maske” verilecektir.

Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir.

. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

ÜCRETSİZ MASKE NE ZAMAN GELECEK?

E devlet üzerinden gerçekleşen ücretsiz maske siparişiniz onaylandığı takdirde sipariş onay kodu görülmesi gerekmektedir. Sipariş kodunuz ile ePTTAVM sitesinden takibi yapabilirsiniz. Sürecin 3 ila 5 gün olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da maske dağıtımı başladı

Sağlık Bakanlığının temin ettiği maskelerin 20-65 yaş arası vatandaşlara ücretsiz dağıtılması kararı, uygulamaya konuldu.

Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelere bildirerek ücretsiz maske alabilecek.

Eczaneden maske almak için telefona mesaj nasıl gelir? Ücretsiz maske SMS kodu ne zaman gelir?