Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Eğitime musallat olmuş, ayrımcı uygulamalara son verdik’

'Eğitime musallat olmuş, ayrımcı uygulamalara son verdik'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Eğitime musallat olmuş, ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalara son verdik. Artık bu memleketin hiçbir çocuğu şu veya bu sebeple okul kapılarından döndürülmüyor” dedi.

Avcı, çeşitli etkinliklere katılmak üzere geldiği Bilecik’te Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ı ziyaret etti.

Üniversitenin çalışmaları hakkında Prof. Dr. Özcan’dan bilgi alan Avcı, daha sonra Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışına katıldı.

Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada, bu toprakların çocuğu olarak Bilecik’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Okulun hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Avcı, yapılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Avcı, bugün İstanbul’da da bir okul açılışı daha yaptığını ve bir okulun temeli atma törenine katıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu açılışlar, temel atma törenlerimiz son 13 yıldır kesintisiz devam ediyor. Memleketimizin her yerinde ayrım gözetmeksizin yeni okullar, yeni derslikler inşa ediyoruz. Okul varlığımızı, derslik sayımızı bu hamlelerle iki katına çıkardık. Okul binası ve derslik sayısındaki bu atılım muhtevada da devam ediyor. Eğitime musallat olmuş, ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalara son verdik. Artık bu memleketin hiçbir çocuğu şu veya bu sebeple okul kapılarından döndürülmüyor. Okulunu bırakmak zorunda kalmıyor. Tam tersine bütün çocuklarımız eşit ve adil şartlarda eğitim alıyor. Son yıllarda her alanda yaşadığımız değişim eğitime de çok köklü bir şekilde yansıyor. Önümüzdeki dönemde bu yaşadığımız gelişmelerin yabancıların ifadesiyle bu büyük sessiz devrimin yansımalarını hep beraber göreceğiz.”

Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 14 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlandığını anlatan Avcı, buradaki 21 derslikte 512 öğrencinin eğitim alacağını söyledi. 

Bakan Nabi Avcı, buradaki programdan önce Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ni ziyaret ettiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Siz zaten biliyorsunuz ama buradan bütün Türkiye bir kez daha duysun. Bilecik’te muhteşem bir üniversite kuruldu. Kurucu rektörümüz Azmi hocaya bir kez daha teşekkür ediyorum. Ben dünyanın pek çok yerinde çeşitli büyüklükte üniversiteler gezdim. Şundan emin olun Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kısa zamanda sağladığı bu birikimiyle Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden biri haline gelmektedir. Bu okuldan mezun olacak öğrencilerimize gönül rahatlığıyla, ‘arkadaşlar orada bir üniversite var ve sizi bekliyor’ diyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.” 

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir de okulun Bilecik’e hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve kent protokolü kurdele kesimi için yerini aldı. Bu sırada bir kedinin dolaştığını fark eden Avcı, kedinin ezilmemesi için orada bulunanları uyardı. Daha sonra dua edilerek okulun açılışı yapıldı.

Etiketler