Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Ele saz almakla Türkiye partisi olunmuyor”

“Ele saz almakla Türkiye partisi olunmuyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.
“Emrivakilerle yol alınamayacağını artık herkesin idrak etmesi gerektiğini” vurgulayan Erdoğan, 400 bin masum insanı acımasızca, konvansiyonel, kimyasal silahlarla katleden bir rejime destek verilerek bir yere gidilemeyeceğini belirtti. Erdoğan, “Bunlara destek verenler de bu rejimin ortağı konumundadır. PYD, YPG gibi terör örgütlerinin etnik temizlik faaliyetlerine göz yummak, terör örgütlerini sırf DAEŞ ile çatışıyor diye makbul görmek, bölgedeki yangının üzerine körükle gitmek demektir. Aslında bunlar görünürde çatışıyor; ama birbirinin destekçisi ve birbirini adeta üreten, birbirine güç veren örgütler olduğunu da bir kenara koyamayız” dedi.
Erdoğan, “Suriye’de siyasi çözüm için çabaların yoğunlaştığı bu süreçte, Suudi Arabistan’la dayanışma ve istişare halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sorunun çözümü noktasında Türkiye’nin ortaya koyduğu tezler, teklifler ve tavsiyeler bellidir. Bölgenin dinamiklerini, sosyolojisini ve tarihini dikkate almadan atılacak adımların sadece zulüm ve gözyaşı getireceği açıktır” diye konuştu.

“BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALACAKTIR”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya’daki açıklamalarını değerlendiren Erdoğan, “Malum eş başkan hafta sonu Rusya ziyareti sonrasında kulaklarına üflenen suflelerin de etkisiyle olsa gerek birtakım hezeyanlar ifade etmiştir. Bu eş başkanın yaptığı açık ve net olarak bir provokasyondur, ihanettir. Türkiye üzerinde operasyon yapmak, ameliyat yapmak isteyen herkes boyunun ölçüsünü almıştır ve bunlar da alacaktır. Terör örgütü ve onun kuklası olan siyasetçiler, bu noktada attıkları adımlarda bugüne kadar yaptığımız uyarılarla hep dikkatli olmalıdır derken, bunlar tam aksini şu ana kadar icra etmişlerdir” diye konuştu.
Bu açıklamaların gerçek sebebini de bildiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bu tür açıklamalar, kazdığı hendeğe gömülen terör örgütünün başarısızlıklarını örtme çabasının ürünüdür. Ne örgüt ne de onun kuklası olanlar kendilerini bekleyen akıbetten kurtaramayacaklardır. Bu eş başkanın açıklamalarıyla ilgili Diyarbakır ve Ankara başsavcılıklarımız gerekli soruşturmayı başlatmışlardır. Bölge insanı da bu terörist ve siyasetçi güruhunun, hangi senaryoların figüranlığını yaptığını gördükçe onlarla arasına mesafe koymuştur.”

“NİŞANTAŞI’NDA TUR ATMAKLA OLUNMUYOR”

Güneydoğu Anadolu’daki terörle HDP’nin “özerklik” açıklamaları konusunda Erdoğan, şunları söyledi:
“Bunlar parlamentoya inanmış değiller, bunlar bir taraftan ‘Biz Türkiye partisiyiz veya Türkiyeliyiz’ demeye başladılar 7 Haziran seçimleri öncesinde, bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı; yani ele saz almakla veya Nişantaşı’nda tur atmakla Türkiye partisi olunmuyor.”

Dostumuz, kardeşimiz stratejik ortağımız

Ziyaretin Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud’un daveti üzerine gerçekleştirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dostumuz, kardeşimiz ve stratejik ortağımız olan Suudi Arabistan ile münasebetlerimize bildiğiniz gibi özel bir önem veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinde, ekonomik ve ticari meseleler ile enerji konuları ele alındı. Türkiye’nin, 266 milyar varil petrol rezerviyle dünyada ikinci, 8.2 trilyon metreküp seviyesindeki doğalgaz rezervleriyle de 6. sırada yer alan Suudi Arabistan’dan ithal ettiği ham petrol miktarının, toplam ham petrol ithalatı içindeki payı 2014 sonu itibariyle yüzde 11.52’ye düştü. Ülke ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak ve dengeli bir ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla altyapının geliştirilmesi ve istihdam olanaklarına yönelik projelerin uygulanmasına ağırlık vermeyi planlayan Suudi Arabistan’ın, 2020’ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım projesini hayata geçirmesi öngörülüyor. Ülkenin yatırımlar açısından Türk firmaları ve işadamları için gelecek yıllarda önemli pazar olmayı sürdürmesi bekleniyor.

Etiketler