Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Elli yıldır camisi olmayan köy, nasipse camiye kavuşuyor

Elli yıldır camisi olmayan köy, nasipse camiye kavuşuyor

Hz. Muhammed aleyhisselamın (SAV) övgüsüne mazhar olan büyük komutan, Fatih Sultan Mehmed Han’ın murşidi ve hocası Molla Gürani Hazretleri’nin doğduğu ilçe olan Ergani’ye bağlı Gürpınar Köyü elli yıl evvel kuruldu. Kurulduğu günden bu yana hâlâ bir camisinin bulunmaması gibi acı bir gerçekle yüzleşti. Yaklaşık üç yüz nüfuslu bu köyde elli yıldır ezan okunmuyor, vakit, cuma, teravih ve bayram namazları kılınmıyor. Elli yıldır bu köyde Kur’an talimi ve tedrisatı yapılmamış, ahaliye İslam anlatılmamış, helaller, haramlar öğretilmemiş, tamamen İslam’dan uzak ve bihaber nesil yetiştiğini belirten Arslanoğlu, “Diyarbekirli kanaat önderleri olarak bizler olayı muttali olur olmaz derhal kolları sıvadık ve bu köyümüzü bir an evvel İslamla buluşturmak ve orada İslami bir şuurun ve hayatın oluşması için, “Molla Gürani Camii Yaptırma Ve Yaşatma Derneği” kuruldu. Bu kapsamda Anadolu Selçuklu modelinde bir cami, din görevlisinin yaşayacağı tam donanımlı imam lojmanı, kız ve erkek Kur’an kursları ile gerekli cami müçtemilatını yapma kararı alındı” dedi.
Allah’ın izni ile dört,beş ay içerisinde bütün bu Mollla Gürani Cami ve Külliyesini bitirmeyi hedefleniyor. Hayırseverler halkımızın ve resmi kurumlarımızın yardımları olmadan bunları yapmak zor olacağını belirten Arslanoğlu, “Bu kapsamda sayın Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr.Mehmet Görmez Bey’in hasseten yardımlarını ve alakasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.