Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘En büyük hayalim bir gün kuşları görmek’

'En büyük hayalim bir gün kuşları görmek'

Antalya’da doğuştan görme engelli 6 yaşındaki ikizler, yetkililerin yardımıyla karanlık dünyalarının aydınlanmasını istiyor.

Mersin’den Antalya’ya gelerek inşatta çalışan Mustafa ile ev hanımı Zeynep Çetin çiftinin ikiz çocukları Melek ve Melike, 6 yıl önce prematüre olarak doğdu. 680 gram ağırlığında dünyaya gelen bebekler, bir süre kuvözde kaldıktan sonra hayata tutundu.

Görmelerini önleyen rahatsızlık nedeniyle Ankara’da ameliyat olan ikizler, hastalık son aşamaya ulaştığı için görme engelli olarak yaşamını sürdürüyor. Görme engelliler okulunda beyaz bastonla yürüme eğitimi alan ikizler, karanlık dünyalarının aydınlanması için uzanacak yardım eli bekliyor.

İkizlerden Melek Çetin, ağaçları, kuşları, gökyüzünü görmek istediğini belirterek, “Ağaçları, kuşları merak ediyorum. En büyük hayalim bir gün kuşları görmek. Babamı görmek istiyorum. Bunun için büyük ağabeylerden yardım istiyorum” dedi.

Melike Çetin de babasıyla çok zaman geçirdiğini ancak göremediği için onun nasıl birisi olduğunu bilmediğini söyledi.

“Kök hücre nakli yapılırsa…”

Baba Mustafa Çetin, “Bize Ankara’daki göz doktorumuz, ‘Kök hücre nakli yapılırsa çocuklar görür’ dedi. İngiltere’de bir araştırma enstitüsü bunu yapıyormuş, kızlarıma da umut olabilir. Beyin ile gözün arasındaki görmeyi sağlayan damarın kurumasından dolayı görmüyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler