Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Engelli bireylere engelsiz toplum

Sümeyye Aksu
Engelli bireylere engelsiz toplum

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurulu (TİHEK) üyesi Dilek Ertürk, dünya üzerinde çeşitli nedenlerle engelli doğan ya da sonradan engelli duruma gelen 1 milyardan fazla kişinin sesi olmak ve yaşanılan sorunlara dikkat çekmek istediğini dile getirdi.

Önyargıları yıkmak ve engelli bireyler için hayatı daha yaşanabilir kılmak adına değişime önce kişi kendisinde başlamalıdır diyen Ertürk, “Değişime önce kendimizden, kendi engelli yaklaşımımızdan, kendi hayatımızdan başlayarak bunu mümkün kılabiliriz.” dedi. Engelli bireylerin, herkes gibi hak ve özgürlüklere sahip toplumun değerli birer üyesi olarak sosyal yaşamda var olabilmekte önemli güçlükler yaşadığının altını çizen Ertürk, “Alışverişte, sokakta, ticari ve sosyal hayatta oldukları gibi kabul edilebilmek ve saygı görmek noktasında tabularla mücadele etmek zorunda bırakılıyor.” diye konuştu.

“ENGELLİ BİREYLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ”

Engelli birey istihdam ediyor gibi gözükmek ve göstermelik olarak değil, gerçekten engelli bireylerin potansiyelinden ve becerilerinden faydalanacak şekilde çalışma yaşamında yer alması gerektiğini belirten Ertürk, “İşyerlerinin yalnızca fiziksel olarak değil benimsediği örgüt kültürüyle de engelli dostu olması, engelinden dolayı ihtiyaç duyduğu her türlü araç ve gereç ile elverişli çalışma koşullarını engelli bireye sağlayabilmesi ile istihdam süreklilik arz edebilecektir.” şeklinde konuştu.

Günümüz kentlerine bakıldığında; engellilerin başkalarına ihtiyaç duymaksızın kent yaşamı ve aktivitelerini kolayca gerçekleştirebilmeleri için kentsel tasarım ve planlamaya ihtiyaç duyulduğu, her engelli bireyin toplu ulaşıma rahatlıkla erişemediğini belirten Ertürk, “Engelli bir bireyin hiçbir yardım almadan bir yerden bir yere gidebileceği şekilde yaya ve taşıt bağlantıları oluşturulmalıdır” ifadesini kullandı.

Engelli insanları unutmadan, kapalı kapılar arkasında bırakmadan yaşamın her alanına kazandırmak için istihdam başta olmak üzere sosyal yaşamın her alanında engellilerin, engelli olmayanlar gibi her türlü hak ve özgürlüklere sahip olduğu bilincinin bir politika olarak benimsenmesinin önemine değinen Ertük, “İstihdam başta olmak üzere sosyal yaşamın her alanında engellilerin, engelli olmayanlar gibi her türlü hak ve özgürlüklere sahip olduğu bilincinin bir politika olarak benimsenmesi önem taşımaktadır. Bu bilinç engelli bireylerin kimi zaman maruz kaldığı ayrımcı ve dışlayıcı davranışların son bulmasının da başlangıç noktası olacaktır diyebiliriz.” şeklinde konuştu.