Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerli otomobil fiyatı hakkında önemli açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayında iç ve dış politikadaki son gelişmeler, terörle mücadeleden diplomasiye ve ekonomiye kadar gündemdeki tüm konularla ilgili soruları cevapladı. Yerli otomobil fiyatı hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan, yerli otomobil fiyatına ilişkin, "Halkımızın cebini inşallah sıkıntıya sokmadan alabileceği otomobil noktasında olacak diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerli otomobil fiyatı hakkında önemli açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İran arasında yaşanan gerginliğe ilişkin, “ABD-İran gerginliğinin azaltılması için bugüne kadar Türkiye olarak çok ciddi gayretler gösterdik, gösteriyoruz. Tüm gayretlere ve uluslararası girişimlere rağmen, Amerika-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması şu ana kadar maalesef mümkün olamadı.”ifadelerini kullandı.

“Yerin Irak olarak seçilmiş olması manidar”

Erdoğan, şöyle devam etti:

“ABD-İran krizinin son dönemde özellikle Irak üzerinden tekrar tırmanmaya başladığını gördük. Yerin de Irak olarak seçilmiş olması manidar.”

İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin bölgenin huzur ve istikrarı açısından yarattığı yakın riskleri de kaygıyla takip ettiklerini belirten Erdoğan, “Türkiye olarak bölgemizde tabii biz her zaman dış müdahalelere karşı durduk ve bu saldırıyı da bu bakışla değerlendirdik. Bu iş burada bitmeyecektir, bunun muhakkak bir takip eden süreci de olacaktır.” diye konuştu.

“8 Ocak’ta Putin Türkiye’ye geliyor”

Erdoğan, 8 Ocak Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye geleceğini belirterek, “Bütün konuları, bölgesel ve aynı zamanda Türk akımıyla ilgili konuları enine boyuna masaya yatıracağız.” dedi.

“Gerilimin kontrol altına alınması lazım”

Tüm tarafların zarar göreceği bir noktaya gelmeden gerilimin kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin Süleymani’yi seçmiş olması özellikle bölgede gerginliklerin artmasına vesile olmuştur. Bir ülkenin, bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum.”

“Trump’a gerilimin tırmandırılmaması telkininde bulundum”

Süleymani’nin öldürüldüğü akşam ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yaptıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“4-5 saat sonra bu olay patlak verdi. Demek ki mesele planlanmıştı. Haberi alınca şok olduk. Ben özellikle kendisine (Trump) İran’la gerilimin tırmandırılmaması telkininde bulundum.”

“Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz’e hapsetme planları bozuldu”

Erdoğan, Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmayı hazmedemeyenlerin olduğunu söyleyerek, “Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz’e hapsetme planları bozuldu.” ifadesini kullandı.

Ana muhalefet partisinin Libya anlaşması karşısındaki tutumunu eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ana muhalefet partisi, Türk askerine ‘lejyoner’ diyecek kadar alçalıyor.”

“Askerler peyderpey Libya’ya gidiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin bir soru üzerine, askerlerin peyderpey ülkeye gittiklerini bildirdi.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararını kınamasına ilişkin, şöyle konuştu:

“Suudi Arabistan’ın bizi kınamasından rahatsız olmayız, tam aksine biz onu kınıyoruz ve kınamasını da asla kale almıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Ocak Pazartesi günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir görüşme yapacağını bildirdi.

Erdoğan, İdlib konusunu Putin ile konuşacaklarını belirterek, “Temennim odur ki bu görüşmede, biz bu ateşkesi sağlayalım, artık burada bombalar sivillerin üzerine inmesin.” dedi.

“Yaptırım yasalarını reddediyoruz”

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerde zor bir dönemden geçtiği söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Kongre üyeleri, ülkemiz ile ABD arasında bazı meseleleri suistimal etmek suretiyle Sayın Trump’a zarar vermek istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’yi hedef tahtasına oturtan beyhude yaptırım yasalarını tabii ki biz de reddediyoruz.”

Erdoğan, Türkiye’nin şu ana kadar yaptığı harekatlar neticesinde, Suriye’de 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanın terörden arındığını belirtti.

“Türkiye’nin Otomobili”nin fiyatı

Türkiye’nin otomobilinin fiyatına ilişkin Erdoğan, “Halkımızın cebini inşallah sıkıntıya sokmadan alabileceği otomobil noktasında olacak diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul’un planlama ve projelendirme çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Montrö’nün sadece Boğaz’ı bağladığını ifade eden Erdoğan, Kanal İstanbul’un bu anlaşma içinde olan bir şey olmadığını bildirdi.

“Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer”

Faiz ile enflasyonun doğru orantılı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer, ters orantılı değil, benim tezim hala bu.” diye konuştu.