Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Erdoğan: Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız

Erdoğan: Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Musul’daki Türk askerinin nöbet değişimi ile ilgili olarak, şunları söyledi:

“Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir? ‘Biz davete icabetle Irak’a geldik.’ Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız.”

Erdoğan, Gaziantep’teki “özel güvenlik bölgesi” uygulamasıyla ilgili olarak da “Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler gösterecektir” ifadelerini kullandı.

“Askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz”

“Dışişleri Bakanı Müsteşarımızı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada görüşmeleri yaptılar. Ve görüşmelerle ilgili olarak gerek Sayın Başbakan gerekse iki müsteşarımızla da ben bugün bir konferans yaptık, görüşmemizi gerçekleştirdik. Ve bu gerçekleştirmede de biz bu işin yani şu anda askerimizi geri çekmek gibi böyle bir şey söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

“Eğitim verme süreci devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edileceğini ve bunun bir mutabakat içerisinde sürdürüleceğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün oradaki bulunmamız bir muharip asker bulundurma noktasında değil, sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korunmasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur ve açıklanan rakamların hepsi uçuktur. Bu rakamların, orada bizim bulundurduğumuz asker sayısıyla da yakından uzaktan hiç mi hiç alakası yoktur.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!