Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Erdoğan, küresel oligarşiye karşı

Erdoğan, küresel oligarşiye karşı

Birleşmiş Milletler’de kararların nitelikli çoğunlukla alınması kurala bağlanabilirdi.
Nitelik tanımlanırken ülke nüfusları arasındaki dramatik farklar da hesaba katılarak ona göre bir düzenlemeye gidilebilirdi.
Girift de olsa temsilde adaleti gözettiği şüphe götürmeyen bir düzen kurulabilirdi.
Öyle yapılmadı.
“Uluslararası Toplum” inşa edilirken temsilde adalet prensibi hiç gündeme gelmedi zaten.
İkinci Cihan Harbi’nin galipleri tarafından BM Güvenlik Konseyi diye –BM Genel Kurulu’nu neredeyse lüzumsuz hale getiren- bir karar mercii oluşturuldu ve 15 devletin yer aldığı bu organın karar alma kabiliyeti 5 daimi üyenin (daha doğrusu onlardan herhangi birinin) iki dudağının arasından çıkacak tek bir kelimeye bağlandı.
5 daimi üye: ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere.
Bunlar veto hakkına sahip.
BM Genel Kurulu’nun diğer bütün üyeleri şu veya bu konuda bir tavsiye kararı alsalar ve Güvenlik Konseyi’nin diğer bütün üyeleri de o konuda aynı yönde oy kullansalar, mezkûr devletlerden herhangi biri “Hayır” dediğinde o iş öyle olamıyor.
200 küsur devletin “Evet”i, bir tek devletin “Hayır”ına kurban ediliyor.
İnsanlık haysiyet ve şerefini tahkir ve tezyif eden korkunç derecede küstahça bir rejim.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” söylemi bu uluslararası rejime, bu küresel oligarşiye, bu dünya diktatörlüğüne ‘teorik’ bir başkaldırıdır ve ‘pratiğini’ beklemektedir.
Dünkü konuşmasında sözkonusu yapının legalliğini değil ama meşruiyetini (ikisi bazen taban tabana zıttır) güçlü bir retorikle bir kere daha sorgulayan Erdoğan, artık bir adım öteye geçerek, BM üyesi ülkelerin büyük çoğunluğu tarafından benimsendiğini söylediği (zaten aksi düşünülemez) “Dünya 5’ten Büyüktür” davasını kuvveden fiile çıkarmalıdır.
G-20 Zirvesi’nden sonra bir de –mesela- Hindistan, Pakistan, Endonezya, Güney Afrika, Brezilya, Meksika, Almanya, İran ve Türkiye’nin temsilcilerinden müteşekkil bir çağrıcılar heyetinin “BM’de Demokratik Dönüşüm İçin Uluslararası Çağrı Konferansı”na ev sahipliği yapsak ne güzel olur.

Etiketler