Son Dakika

Esper'den itiraf gibi S-400 açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Vekili Esper, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu hatırlattı ve "S-400 almaları yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı.” açıklamasını yaptı.
Esper'den itiraf gibi S-400 açıklaması Milligazete

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Savunma Bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, adaylığına yönelik ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde yapılan oturumda Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye Esper'i hayal kırıklığına uğrattı

Türkiye'nin uzun zamandır kabiliyetli bir NATO üyesi olduğunu vurgulayan Esper, "Kendi düşünceme göre, Türkiye'nin son bir kaç yılda yaşadığı değişim oldukça üzücü. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı.” değerlendirmesinde bulundu.

'F-35'lerin üstünlüğünü tehlikeye sokmaktadır'

Öte yandan Esper, kendisine yöneltilen "ne yapılması gerektiğine" ilişkin bir soruya da şu cevabı verdi:

"Meslektaşıma (Savunma Bakanı Hukusi Akar) savunma bakanı seçilmem durumunda, ya F-35'leri ya da S-400'leri alabileceklerini, ikisine birden sahip olamayacaklarını belirttim. S-400'lerin alınması F-35'lerin kabiliyetini ve göklerdeki üstünlüğümüzü tehlikeye sokmaktadır."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.