Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Evde kal” çağrısı İstanbul’un havasına da olumlu yansıdı: Yüzde 30’luk iyileşme

İstanbul Çevre Koruma Müdürlüğü verilerine göre, Kovid-19 salgınıyla mücadele amaçlı yapılan "Evde kal" çağrılarının etkisiyle İstanbul'un havasında temizlenme görüldü. Elde edilen verilere göre, vatandaşların evde kalmasıyla ve trafikteki araç sayısının azalmasıyla İstanbul’un hava kalitesi yüzde 30 arttı.

“Evde kal” çağrısı İstanbul’un havasına da olumlu yansıdı: Yüzde 30’luk iyileşme

İstanbul Çevre Koruma Müdürlüğü verilerine göre, Kovid-19 salgınıyla mücadele amaçlı yapılan “Evde kal” çağrılarının etkisiyle insanların sokağa çıkmayıp evde kalmaları trafikteki araç sayısını azalttı. Bu durum ise hava kalitesinin yüzde 30 artmasında etkili oldu.

Azalan araç sayısı İstanbul’un havasına olumlu yansıdı. Geçen yıl ile bu yılın aynı dönemleri (1 Ocak-27 Nisan) karşılaştırıldığında 2019’da h58 olan Hava Kalitesi İndeksi’nde (HKİ) 2020’de yüzde 13 iyileşme görüldü.

EN YÜKSEK DEĞER 2017’DE

İstanbul’da son 5 yıl ve 2020 yılı Hava Kalitesi İndekslerine göre en yüksek değer ortalama 58 ile 2017’de ölçüldü.

Kentin hava kalitesi, anlık güncellenen “https://havakalitesi.ibb.istanbul/Pages/Reports” üzerinden takip edilebiliyor.

ARAÇ SAYISI HAVAYI ETKİLİYOR!

Çevre Yüksek Mühendisi Bahar Tüncel, havanın temizlenmesinde trafiğe çıkan araç sayısındaki azalmanın çok önemli olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Olması gereken sınır değer yıllık, partikül madde açısından 40 mikrogram/metreküp. İstanbul genelinde pandemi öncesi 45-55 mikrogram/metreküp seviyelerinde izleyen partikül madde kirleticisi var. Ama şu dönemde seviyeler, 50’nin altına düştü. Bu hafta itibarıyla 30 mikrogram/metreküp seviyelerine kadar indi.”

Kaynak : AA