Son Dakika

Evlatlarımızı geri verin!

Evlatları için HDP il binası önüne giden aile sayısı 20’ye yükseldi....
Evlatlarımızı geri verin!

Evlatları için HDP il binası önüne giden aile sayısı 20’ye yükseldi. Tarihin gördüğü en anlamlı duruş ve talepleriyle destan yazan annelerin estirdiği merhamet havası terörün yaktığı bütün ateşleri söndürecek güçte esmeye başlayınca, PKK’ya umut bağlamış bütün şer odakları, anneleri PKK’nın militan alma bürosu gibi çalışan HDP’nin önünden uzaklaştırmak için çare arıyor.

3 Eylül’de HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önüne gelen Diyarbakır annelerinin başlattığı oturma eylemine katılım sürüyor. Diyarbakır’da yaşayan baba Salih Aylu da oğlu 20 yaşındaki Mehmet Aylu’nun dağa kaçırılmasında HDP’nin aracı olduğunu iddia ederek oturma eylemine katıldı.

“Çocuğumu tehdit ederek Nevruz’a götürdüler”

Bu yıl nevruz etkinliğinden sonra oğluna ulaşamadığını belirten Aylu, “Görüştüğüm bir kişi nevruzdan sonra oğlumun dağa gittiğini, çocuğumun dağda olduğunu söylüyor. Oğluma verilen kod isme kadar bana söyledi. Bu kişinin sürekli HDP kongrelerine katıldığını gördüm. Çocuğumu arayarak, tehdit ederek nevruza götürüyorlar. 22 Mart’tan sonra bir daha çocuğuma ulaşamadım.” ifadelerini kullandı. 

Oğlunun HDP’lilerin elinde olduğunu söyleyen baba Aylu, “22 Mart’tan sonra bir daha çocuğuma ulaşamadım. Çocuğumu geri istiyorum. Orada kalmasını istemiyorum.” şeklinde konuştu.

“Oğlumu istiyorum”

Oğlunun bir an önce geri dönmesini isteyen Aylu, “ Görüştüğüm o kişi, ‘Beni neden polislere şikâyet ettin? Türkiye Cumhuriyeti’nden korkmuyorum.’ dedi. Oğlumun Irak’ın Metina bölgesinde olduğunu ve kod adını söyledi. ‘Sen nereden biliyorsun?’ dedim. ‘Araştırmalarım sonucu bunu öğrendim.’ dedi. HDP’ye başvurdum. ‘Buraya boşuna geliyorsun, biz siyasi partiyiz, bu konularla ilgilenmiyoruz.’ dediler. Ama benim oğlum orada. Ben oğlumu geri istiyorum. Sonuç ne olursa olsun, oğlumun terörist olmasını istemiyorum.” diye konuştu.

Çalıştığı iş yerinden izin alarak oturma eylemine katıldığını ifade eden Aylu, “Eşim rahatsız olması nedeniyle eyleme katılamıyor. Çalışmadığım zamanlarda sürekli geleceğim.” dedi.

Hacire anne öncü oldu

Oğlu Mehmet Akar’ın dağa kaçırılmasından sorumlu tuttuğu HDP’nin il binası önünde 22 Ağustos’ta oturma eylemi başlatan Hacire Akar, kararlı mücadelesiyle 24 Ağustos’ta oğluna kavuşmuştu. Bu mücadele PKK’dan canı yanan aileler için çocuklarını arama adına umuda dönüştü.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.