Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ezana yapılan saygısızlığı protesto eden gençler provokasyon iddialarını yalanladı

Suat Vilgen
Ezana yapılan saygısızlığı protesto eden gençler provokasyon iddialarını yalanladı

Sadece meydanda basın açıklaması yapmak istediklerini belirten Erten, bunu karşın rütbeli bir polisin ortamı gererek kendimlerini dağıttığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle Taksim meydanında bir araya gelerek yürüyüş düzenleyen grupların, ezan okunduğu sırada yaptıkları protesto büyük tepki toplamıştı. İstiklal Caddesi’nde düzenlenen yürüyüşe katılanlar, ezanın okunmasıyla birlikte ıslık ve düdük çalarak ezanın sesini bastırmaya çalışmıştı.

PROVOKASYON İDDİALARI

Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede hiçbir hassasiyet gözetilmeksizin yapılan bu saygısız davranış, ertesi gün yine Taksim’de düzenlenen başka bir yürüyüşle protesto edilmişti. Ezana yapılan saygısızlığa tepkisiz kalamayan çoğunluğu genç yaştaki 1000-1500 kişilik bir grup İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş düzenlemişti. Yürüyüşün sonunda yapılmak istenen basın açıklamasına ise polis tarafından izin verilmemişti. Buna karşın belli çevrelerce bu yürüyüş provokasyon olarak nitelendirilmiş hatta olayı 6-7 Eylül olaylarına dahi benzeten yorumlar yapılmıştı. Sosyal medyada da söz konusu grubun ellerinde sopalarla insanları tehdit ettiğine ve dükkanlara zarar verdiğini yönelik iddialar da birbirini kovalamıştı. Olayın yaşandığı gün Taksim’deki eylemde bulunan gençlerden Yunus Emre Erten, yaşananları birinci ağızdan gazetemize anlattı. Provokasyon iddialarını reddeden Erten, yürüyüşe katılanların hiçbir taşkınlık yapmadığını sadece ezana sahip çıkmak için orada bulunduğunu söyledi.

“EN UFAK BİR TAŞKINLIK OLMADI”

Özellikle eylemin sosyal medyaya yansımasının ardından yayılan provokasyon iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Erten, “Kesinlikle hiçbir taşkınlık, çevredeki insanlara karşı herhangi bir sözlü sataşma olmadı. Biz sadece safiyane duygularla, Allah (cc) rızası için, ezanımıza yapılan saygısızlığa olan tepkimizi dile getirmek istedik. Ezan-ı Muhammediye, bizim namusumuzdur. Eli sopalı insanlar varmış, dükkanlara saldırılmış bunların tümü yalandan ibaret. Allah-u Ekber dediği için alındı arkadaşlarımız. Tekbir getirmek suç mu? 8 Mart’ta milletvekilleri gitti Taksim’e. Bizim ezanımıza hakaret edilmiş, biz buna tepki gösteriyoruz. Aslında provokasyon diyenler provokasyon yapıyorlar. Tamamen spontane gelişen bir yürüyüştü. Zaten gönül isterdi ki orada çok daha fazla insan olsun. 3 bin-5 bin kişi olsun isterdik” diye konuştu.

“RÜTBELİ BİR POLİS ORTALIĞI GERDİ”

Amaçlarının sadece meydanda bir basın açıklaması yapmak olduğunu dile getiren Erten ” Taksim’e geldiğimizde yaklaşık 1500-2000 kişi kadardık. Meydana geldiğimiz ana kadar hiçbir sıkıntı yoktu. Herhangi bir taşkınlık ya da benzeri  bir olay yaşanmadı. Ancak biz ne zamanki meydanda Türk bayrağı açtık, o zaman bir rütbeli polis ortamı germeye başladı. O ana kadar polislerle diyaloğmuzda hiçbir sıkıntı yoktu. Rütbeli polis, bize bayrak açamayacağımızı söyledi. Biz de buna itiraz ettik. Sonuçta burası Türkiye Cumhuriyeti ve biz de Türk bayrağı açıyoruz. Bunun yanında bize hitabında da sıkıntılar vardı. Aramızda 50 yaşını geçkin abilerimiz vardı, onlara dahi ‘Ulan’ şeklinde hitap etti. Tekbir getiriyorduk, bize ‘Slogan atamazsınız’ diyordu. Bayrağı elimizden almaya kalkınca da ortalık gerildi. Polis amirinin anonsuyla polisler müdahale edince grubun büyük bir bölümü dağıldı. Sadece 100 kişi kadar bir grup olarak biz kaldık. Bizi kovalayıp meydan yakınındaki mescidin orada sıkıştırdılar. Üzerimize gaz bombası yağdırdılar. Hatta mescidin içine dahi gaz bombası atıldı. Olay bundan ibaretti” diye konuştu.