Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Ezanı yasaklarsanız her Filistinli müezzin olur!”

“Ezanı yasaklarsanız her Filistinli müezzin olur!”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’yı makamında kabul etti. Görmez, kabulde yaptığı konuşmada, Filistin davasının daha önemli bir hale geldiğini belirterek, iki yıl önce gerçekleştirdiği ziyaretinde Kudüs Toplantısına katıldığını ve Halil kentinde sadece Mescid-i Aksa’nın değil Peygamberlerin de hapsedildiğine şahit olduğunu ifade etti. Gazze’de son saldırılarda 80’i aşkın caminin yok edildiğini, bunların dokuzunun yeniden inşasını tamamladıklarını bildiren Görmez, bu vesileyle hayırseverlere teşekkür etti.

İsrail “faşist kanunlar” çıkarıyor

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerin bütün yönleriyle gelişmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Filistin’de şu anki duruma bakıldığında geleceğin açık bir şekilde görülmediğine dikkati çeken Mustafa, İsrail’in bu durumu fırsat bilerek “faşist kanunlar” çıkardığını ifade etti.

“Müslümanlar’ın varlığını tanımamak manasına gelir”

Görmez ise ezan yasağını ilişkin olarak; “Kudüs’te ezanı yasaklamaya kalkışmak, Kudüs’teki İslam’ın ve Müslümanların varlığını tanımamak manasına gelir. Bizim için İstanbul’un ezansız kalması bizi ne kadar üzer ve bize ne kadar ağır gelirse, Kabe’nin ezansız kalması bir Müslümanı ne kadar üzerse, Kudüs’ün ezansız kalması bizi o kadar üzer.” değerlendirmesinde bulundu. Ezanın sadece namaz vakitlerini bildiren bir çağrı olmadığını kaydeden Görmez, aynı zamanda İslam’ın şiarı, İslam’ın ve Müslümanların bir beldede varlığının simgesi, inanç özgürlüklerini ilgilendiren çok önemli bir ilke olduğunun altını çizdi.