Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Faruk Güllü’nün tutukluluğunun devamına karar verildi

"FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Güllü'nün tahliye talebi oy çokluğuyla reddedildi.

Faruk Güllü’nün tutukluluğunun devamına karar verildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik açılan TUSKON davasından dosyası ayrılan baklavacı tutuklu sanık Faruk Güllü’nün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasının görülmesine devam edildi.

TMSF’DEN MÜDAHİLLİK TALEBİ

Duruşmada kayyım tarafından yönetilen şirketler yönetim kurulu üyesi Halil Koca, “Yönetim kurulu üyesi olduğum, kayyım atanan şirketler heyeti olarak, yönetimimizde olmakla birlikte, öncesinde bu şirketler sanık tarafından zarara uğratılmış, bu hali ile yönetimini üstlendiğimiz şirketler suçtan zarar görmüştür. Davaya katılan sıfatıyla kabul edilmemizi talep ediyoruz.” dedi.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı da Koca ve avukatının katılma taleplerinin reddine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Sanık Faruk Güllü de Koca’nın suçtan zarar görme ihtimali olmadığından, katılma talebinin reddine karar verilmesini talep ederek, “Bu şirketler bana aittir. Kayyım bu şirketleri sadece mahkeme kararına istinaden yönetmektedir. Gizli tanık doğruyu söylememektedir. Gizli tanığa soru sormak isterim. Bu nedenle bizzat duruşmada dinlenilmesini talep ediyorum. Tutuklu kaldığım süre ve sağlık sorunlarım dikkate alınarak tahliyemi istiyorum.” ifadelerini kullandı.

MAHKEME BAŞKANINDAN ŞERH

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanık Faruk Güllü’nün tutukluluk halinin devamına hükmetti.  Güllü hakkındaki tutukluluk devam kararına şerh koyan Mahkeme Başkanı Ömer Yıldırım, muhalefet şerhinde, delillerin büyük oranda toplanması ve sanığın tutuklulukla gözaltında geçirdiği sürenin 3 yılı aşması ve dosyaya yansıyan sağlık sorunları dikkate alınarak tutuksuz yargılanması gerektiğini açıkladı.

Kayyım tarafından yönetilen şirketler yönetim kurulu üyesi Halil Koca’nın davaya katılma talebini reddeden heyet, ifade ve teşhis tutanakları dosyaya giren ve “X347965210” koduyla kayıtlara geçen gizli tanığın, tanık koruma tedbir kararı alınarak, bir sonraki duruşmada dinlenilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri