Son Dakika

FETÖ'den yargılanan eski hakim ve savcıya hapis cezası

"Balyoz planı" davası eski hakimi Ali Efendi Peksak ve eski savcı Osman Şanal'a Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) suçundan hapis cezası verildi.
FETÖ'den yargılanan eski hakim ve savcıya hapis cezası

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Efendi Peksak ile avukatı katıldı. 

Duruşmada, bir dönem Balyoz planı davasından yargılanan CHP'li eski milletvekili Dursun Çiçek, Cemal Temizöz, Deniz Cora, Suat Aydın, Abdullah Gavremoğlu ve Ahmet Yavuz da katılan sıfatıyla hazır bulundu.

BYLOCK KULLANMADIĞINI SAVUNDU, BERAATİNİ İSTEDİ

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Peksak, ByLock kullanmadığını savunarak, beraat talebinde bulundu.

Söz alan Cemal Temizöz, Balyoz davasında bir düşman ceza hukukunun uygulandığını belirterek, bunun uygulayıcılarından birinin de sanık Peksak olduğunu söyledi.

Balyoz davasıyla darbeye giden süreçte yol temizliğinin yapıldığını anlatan Temizöz, sanığın sadece silahlı terör örgütü üyeliğinden değil, iddianamede istenen diğer suçlardan da ceza alması gerektiğini ifade etti.

12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen "Anayasayı ihlal", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ile "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemek" suçlarından beraatine karar verdi.

Peksak'a "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan, önce 8 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, cezayı yarı oranında artırarak eski hakim Ali Efendi Peksak'ın 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, davaya müdahil olan 11 kişinin her biri için belirlenen avukatlık ücreti 5 bin 450 liranın da sanıktan tahsil edilmesine karar verdi.

FETÖ'DEN YARGILANAN OSMAN ŞANAL'A 15 YIL HAPİS

Öte yandan, FETÖ üyeliğinden yargılanan eski savcı Osman Şanal'ın, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 15 yıl hapisle cezalandırılması talep edildi. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.