Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

FETÖ’nün İK kurucusu yurt dışına kaçtı

FETÖ'nün İK kurucusu yurt dışına kaçtı

Bursa’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda, örgüt üyelerince devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ve insan kaynakları (İK) departmanı gibi kullanıldığı ileri sürülen derneğin aranan kurucusu ve eşinin yurt dışına kaçtığı belirlendi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 4 aylık bir çalışmanın ardından düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 11 dernek yöneticisi ve çalışanının sorguları sürüyor.

Olayla ilgili aranan derneğin kurucusu N.U ve eşi E.U’nun operasyondan önce yurt dışına kaçtığı öğrenildi. 

Dernek yöneticilerinin, öz geçmişleri havuzda toplanan yaklaşık 10 bin kişi içindeki kişilerle mülakat yaptıkları, adaylara 1 ile 5 arasında puan verdikleri ileri sürüldü.

İşe yerleştirmelerin bu puana göre yapıldığı, FETÖ’ye yakınlığı, hizmeti, bağlılığı, kaldığı yurtlara ve referanslarına göre en yüksek olan 5 puanı alan adayların, kritik kurumlarda önemli görevlere yerleştirildikleri iddia edildi.

Operasyonda ele geçirilen dokümanlar arasında, dernek tarafından özel olarak hazırlanan, kritik kamu kurumlarına giriş kılavuzlarının da bulunduğu kaydedildi.

Etiketler