Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fetullah Gülen’e “vatan haini” demek suç değil

Fetullah Gülen'e

Paralel yapının lideri Fethullah Gülen’in 28 Şubat 1997’de söylediği sözler için twit atan Necati İşbilen’in hakaret suçundan yargılandığı dava karara bağlandı. İşbilen’i duruşmada Avukat Mustafa Serdar Akdoğan temsil etti. Fetullah Gülen’in “Birileri haksız yere laikliğe ve demokrasiye hücum ediyor. Bugün Türkiye’yi idare edemeyenler, ‘Bu işi beceremedik, yüzümüze gözümüze bulaştırdık’ demediler. Askerler, bazı sivil kesimlerden daha demokrat. Asker bu kararlarıyla yanlış da yapsa sevap almıştır” sözleri üzerine “28 Şubat 1997’de yaptığın açıklamaları unutmadık vatan haini Fetullah Gülen” twit atan Necati İşbilen’in davası Bakırköt 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Hakaret suçundan cezalandırılması istenen İşbilen, davaya konu olan twiti attığını kabul etti.

BERAAT ETTİ

Yazdıklarının suç olmadığını söyleyen İşbilen, “Çünkü Gülen ile ilgili olarak kırmızı kitapta, Türkiye Milli Askeri Strateji kitabında mücadele edilecek terörist olarak ifade edilmektedir. Ayrıca İç İşleri Bakanlığı’nda aranan terörist listesindedir. Hakkında dava açılmış bir şahısla ilgili olarak attığım twitin suç olmayacağını düşünüyorum ve beraatimi istiyorum” dedi. Kararını açıklayan Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi, Necati İşbilen’in Gülen hakkında attığı twitte yer alan unsurların kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Etiketler