Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fransa, Kazak iş adamını Rusya’ya iade edecek

Fransa, Kazak iş adamını Rusya’ya iade edecek

Fransa, yolsuzluk ve görevi suiistimal ile suçlanan Kazak iş adamı Muhtar Ablyazov’u yargılanması için Rusya’ya iade etme kararı aldı.
Fransa Başbakanı Manuel Valls’in, Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşı olan iş adamının Rusya Federasyonu’na iade edilmesi ile ilgili genelgeyi imzaladığı bildirildi.
Ablyazov’un iade dosyasına bakan Fransız mahkemesi, geçen yıl bu konuda olumlu cevap vermiş ancak Rusya ve Ukrayna’nın yargılamak istediği iş adamı ile ilgili son kararı hükümete bırakmıştı.
Geçtiğimiz günlerde, Kazakistan da iş adamının iadesi için Fransa yönetimine başvurmuş, ancak iki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması bulunmadığı için bu talep Fransa tarafından reddedilmişti.
Muhtar Ablyazov, yöneticiliğini yaptığı BTA isimli bankayı 6 milyar dolar zarara uğratmakla suçlanıyor.
Hakkında uluslararası arama kararı çıkartılan ünlü iş adamı, 2013 yılının Temmuz ayında saklandığı Fransa’nın Cannes kentinde gözaltına alınmıştı.
Kazakistan’da bir dönem enerji bakanlığı görevinde bulunan ve ülkesinde muhalefete verdiği destekle bilinen iş adamı, Sovyetler Birliği rejiminin çökmesinin ardından, ülkesinde önemli bir servetin sahibi olmuştu.
Kazak iş adamının avukatları, müvekkilleri hakkında açılan yolsuzluk davasının “siyasi olduğunu” iddia ediyor.
PARİS AA