Son Dakika

Fransız siyaset bilimci, Avrupa’nın Türkiye’yi kazanması gerektiğini söyledi: Erdoğan’ı kaybetmeyin

Ortadoğu uzmanı Jana Jabbour, ‘siyasi dahi’ diye nitelediği Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Avrupa’nın mutlaka onunla çalışması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.
Fransız siyaset bilimci, Avrupa’nın Türkiye’yi kazanması gerektiğini söyledi: Erdoğan’ı kaybetmeyin

Erdoğan’ın istediğinde, sıkışan dış politikayı ABD’yle, Rusya’yla, AB’yle, Çin’le bir şekilde açtığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi tecrübesi, Fransızları kendisine hayran bıraktı. Ortadoğu Uzmanı ve siyaset bilimci Jana Jabbour, Erdoğan için ‘siyasi deha’ yorumunda bulunarak, “Bir şekilde mutlaka hedefine ulaşıyor ve hep kendisi kazanıyor” dedi. Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu karanlık tablonun, “Erdoğan gibi” bir lider eksikliğinden yaşandığını belirten Jabbour, “Batı, Erdoğan’ı kaybetmesin” çağrısında bulundu. Avrupa’nın ABD’nin zorlayıcı politikalarına karşılık olarak Türkiye’yi kazanması gerektiğine dikkat çeken Jana Jabbour, Erdoğan’ın New York ve Berlin’deki performansının etkileyici olduğunu kaydetti. Almanya ziyareti için Jabbour, “Erdoğan hedefine ulaştı” derken; Birleşmiş Milletler’deki temasları adına da “Kendi politikalarını kabul ettiriyor” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın Bir haftalık dış temaslarını başarılı kabul eden Jana Jabbour, “İstediklerini alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

SİYASETİ YÖNETİYOR

Avrupa’nın Erdoğan’la çalışması gerektiğine dikkat çeken Fransız siyaset bilimci, “Suriye’deki iç savaş, göç tehditleri, İran’la nükleer anlaşma, ABD’ye ekonomik çatışma, birçok şey Türkiye’nin atacağı adımlara çıkıyor” uyarısını yaptı. Erdoğan’ın Almanya’da istediği bütün hedeflere ulaştığını belirten Jana Jabbour, “Ülkeler arasındaki gerilimi kendi çıkarmıştı ve yine kendi isteğiyle bitirmiş oldu. Ekonomik kazanım elde etmek istiyordu. Avrupa’daki üç büyük ticari partnerinden birini tekrar etki alanına kabul etti. İhracat kalemi ile ekonomi göstergelerini de iyileştireceğe benziyor” açıklamasında bulundu. Avrupa’nın mutlaka Erdoğan’la çalışması gerektiğine dikkat çeken Jabbour, “Sıkışan dış politikasını istediğinde açıyor, ABD’den Rusya’ya dönüyor, AB’den Çin’e yöneliyor. Sıkıştığında alternatifler geliştiriyor” diye konuştu. Fransız akademisyen, ABD’yle büyük mücadele içindeki Erdoğan’ın yüzünü Avrupa’ya dönmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.