Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gana Milli Camii’nin kaba inşaatı tamamlandı

Gana Milli Camii'nin kaba inşaatı tamamlandı

İnşaat sürecinde dahi Gana halkı tarafından büyük teveccüh gören külliyenin tefriş ve tezyinatı için son aşamaya gelindi. Bir yıl içerisinde bitirilmesi öngörülen külliye, hayırseverlerin desteğini bekliyor.

Külliyede; Osmanlı mimari tarzında Selatin Camii’nin yanısıra, Gana Başmüftülüğü binası, okul, yurt, kütüphane, konferans salonu, İmam Hatip Lisesi ve Öğretmen Okulu da yer alıyor. Şu anda tüm Afrika kıtasında bu nitelikte bir külliye bulunmuyor. Külliye’nin Gana müslümanları için bir merkez olması planlanıyor. Külliyenin yapımında kullanılan malzemelerin büyük kısmı Türkiye’den gönderiliyor. Külliyenin yapımını Gana’da koordine eden Abdul Nasır Deen, Türkiye’ye hitaben yaptığı açıklamada, “Sizin dedeleriniz uçak ve gemi olmadan 6 bin kilometre yolu at sırtında gelerek bizlerle temas kurmuştu. Şimdi onların torunları gelip böyle muhteşem eserler yapıyorlar. Gana ve Afrikalı Müslümanlar adına hem çok sevinçliyiz hem de çok müteşekkiriz. Ecrini kat kat verecek olan Mevlamızdan, sizlere daha bol lütuf ve ihsanda bulunmasını niyaz ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Külliye Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteğiyle; Gana Dostluk ve Yardımlaşma Derneği, Gana Müftülüğü ve HUDAİ (Human Development Association International) Derneğinin iş birliğiyle yapılıyor.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!