Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

GAP yatırımlarıyla istihdamı arttı, göç azaldı

GAP yatırımlarıyla istihdamı arttı, göç azaldı

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olan GAP‘ın uygulandığı bölgede istihdam edilen kişi sayısının artmasına bağlı olarak göç oranının azaldığını söyledi.

GAP yatırımlarının en ciddi sonuçlarından birinin istihdamda görüldüğünü aktaran Karahocagil, daha çok inşaat, altyapı, turizm ve hizmet alanlarında yatırımların yoğunlaştığını ifade etti.

Bölgede bugün gelinen noktada işsizlik rakamlarının çok daha iyileştiğini gördüklerini anlatan Karahocagil, ‘Bölge ilerindeki işsizlik rakamları, yatırımlar öncesine göre hemen hemen yarı yarıya düştü, yüzde 20’lerden yüzde 10’lara kadar indi. Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi kentlerdeki işsizlik rakamları ise Türkiye ortalamasının altına geriledi. Türkiye’de 2017 senesinde işsizliğini en fazla düşüren illerin başında Şanlıurfa ve Diyarbakır geldiğini biliyoruz.’ şeklinde konuştu.

GÖÇ ORANI 4 KAT AZALDI

Karahocagil, devletin ve hükümetin izlediği destek ve teşvik programları sayesinde bölge illerinde ciddi istihdam oluşturulduğunu belirterek, GAP yatırımları öncesinde bölgede oldukça az olan sigortalı çalışan sayısının şu anda 2 milyonu aştığını kaydetti.

Artan yatırımlarla beraber bölgede artık daha fazla kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu da değinerek Karahocagil, ‘Eskiden kamyonlarla insanlar bu bölgelerden Çukurova’ya pamuk toplamaya giderdi. Şimdi bunlar çok küçük rakamlara inmiş durumda. Şanlıurfa’da mevsimlik göç çok azalmış durumda, ama bölgenin kuzeyinde yer alan illerimizde halen mevsimlik göçler söz konusu. Adıyaman ve Diyarbakır’ın kuzeyinde halen mevsimlik göçler kısmi olarak var. Göç tersine dönmese de rakamlarda çok ciddi düşüş oldu. Bölge illerindeki göç rakamları GAP yatırımları öncesine göre 4 kat düştü. Bu rakamlar Doğu Karadeniz’den, Orta Anadolu’dan veya Orta Karadeniz’den çok daha iyi durumda.’

Karahocagil, işsizliğin ve göçün azaltılmasında, başta pamuk ve mısır gibi katma değerli ürünlerin ekim alanlarının, sulama sayesinde artmasından kaynaklandığını belirtti.

Daha önce pamuğun çok lokal olarak bölgede ekildiğini hatırlatan Karahocagil, şu an Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yüzde 70’ini bölge illerinin karşıladığını da sözlerine ekledi.