Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gene Hürriyet gazetesi…

Gene Hürriyet gazetesi…

Hürriyet gazetesi, refiki Zaman’la beraber, yerli otomobile yüklendi dünkü manşetinde. Ne dediği, nasıl dediği önemli değil. Önemli olan, belli ettiği niyet: Yerli otomobili kuru gürültüde boğmak.

***

30 Ekim 1961. Ulaştırma Bakanı Mersinli, ilk yerli otomobil olan Devrim’le ilgili soruları cevaplandırmak için basın mensuplarının karşısına çıkıyor. Bir gazeteci, “Otomobilin prototip çalışmaları için harcanan 900 bin liradan fazla para için Devlet Plânlama Dairesinin fikri alınmış mıdır? Yahut Devlet Plânlama size bu konuda mutabakatını bildirmiş midir?” diye soruyor. Mersinli, mezkûr dairenin Devrim projesini tetkik ettiğini, Türk otomobilinin hatasız olmadığını ve daha iyi bir noktaya taşınması gerektiğini söylüyor. Bunun üzerine başka bir gazeteci, Devlet Plânlama Dairesinin kuruluş gayelerini tekrarlayıp, bakana soru sorarmış gibi yaparak adeta fırça atıyor: “Her müessese bu şekilde hareket ederse durum ne olacaktır?”

İki gazetecinin bu ‘yaylım ateşi’ tabii ki bir gazetecilik faaliyeti değildi. Zaten onlar de gazeteci değildi. Gazeteci kılıklı Ford/Chrysler/Koç elemanlarıydı. Görevleri, Devrim’i maliyet tartışmasında boğmaktı. Nitekim Devrim’in yarı yolda kalmasının en önemli sebeplerinden biri, bu tartışma oldu.

O basın toplantısı ve ‘yaylım ateşi’ni ballandıra ballandıra anlatan kaynağı da belirtelim ki resim tamamlansın: Maliyet tartışmasını fevkalade önemseyen Hürriyet gazetesi (1 Kasım 1961).

***

Hürriyet, Devrim’in boğulmasına hizmet ettiği gibi, yeni yerli otomobil projesinin de seri üretim safhasına gelmeden boğulmasını murat ediyor, fakat bu sefer sert kayaya çarptı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yan sütunlarda okuyabileceğiniz beyanatından anlaşılacağı üzere, hükümetin ‘tarih şuuru’ yerli otomobil aleyhindeki bütün manipülasyon çabalarını boşa çıkaracak kadar kuvvetli.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!