Son Dakika

Gökçek'ten Ankara Büyükşehir Belediyesi açıklaması: Asıl gaye işten atmadır

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş'ın belediye şirketlerini tasfiye kararının altında yatan niyete değinen Gökçek, "Amaç kesinlikle 'işten kimse atılmayacak' diye seçim öncesi sözleri yemedik demek içindir. Ama asıl gaye kesinlikle işten atmadır" dedi.
Gökçek'ten Ankara Büyükşehir Belediyesi açıklaması: Asıl gaye işten atmadır

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, "Belediye şirketlerinin birçoğunun tasfiyesi için talimat verdim. Yeni yönetim kurulları değiştikten sonra tasfiye edeceğiz" ifadelerine tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

"AMA ASIL GAYE KESİNLİKLE İŞTEN ATMADIR"

Yavaş yönetiminin ağız birliğiyle devraldıkları Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin zarar ettiğini iddia etmesine değinen Gökçek, "CHP'li Ankara Büyükşehir yönetimi ağız birliği yaparak, belediye şirketlerinin zarar ettiğini söyleyerek, şirketleri tasfiye edeceklerini söylemiştir. Amaç kesinlikle 'işten kimse atılmayacak' diye seçim öncesi sözleri yemedik demek içindir. Ama asıl gaye kesinlikle işten atmadır." değerlendirmesine bulundu.

Yavaş'ın tepkilerin şiddetini azaltmak için, "Şirketleri kapatacağım, ama işçileri atmayacağım, belediyeye alacağım" ifadelerini kullandığına değinen Gökçek, "Bu fiilen hem yasal olarak, hemde maddi olarak mümkün değildir." dedi.

Gökçek Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Filen ve yasal olarak mümkün değil, çünkü belediyede 22.500 şirket personelinin 1/10'nuna yetecek kadar bile kadro yoktur. Maddi olarak mümkün değil, işçilerin tazminatı en az eski parayla 2 katrilyon tutar.

Belediye şirketlerinin zarar ettiği için kapatıldığını söylemek halkı aldatmaktan başka birşey değildir. Şirketlerin bir kısmı zarar ederken bir kısmı kâr etmektedir. Bir değerlendirme yapmak için şirketlerin son dört yılına ait kâr zarar hesaplarına bakalım.

Şirketlerin kâr zarar hesabı;

Melih Gökçek dönemi;

2015 yılı...109 milyon kâr,

2016 yılı...21 milyon kâr,

2017 yılı...64 milyon kâr,

Mustafa Tuna dönemi̇;

2018 yılı...90 milyon zarar...

2018 dönemi zararı tuna yönetimi zaafı nedeniyle oluşmuştur.

Netice; kimse şirketlerin zarar ettiğini söyleyerek, şirketleri kapatamaz.." 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.