Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Görme engelliler için “akıllı eldiven” geliştirildi

Görme engelliler için “akıllı eldiven” geliştirildi

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Erhan Akan, görme engellilerin el ve parmak hareketlerini, sensörler ve bilgisayar yardımıyla yazıya dökebilen “akıllı eldiven” geliştirdi.  

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Erhan Akan’ın “Akıllı Eldiven” adlı tez projesi kapsamında geliştirdiği eldiven, görme engellilerin ellerini bir klavye gibi kullanarak yazı yazmasına imkan sağlıyor.
Eldivenin her bir parmağı üzerine monte edilen sensörler sayesinde, el ve parmak hareketleri ana bilgisayara aktarılan görme engelli, el ve parmak hareketlerini okuyan özel bir yazılım ile işaret diline göre kodlanmış harfleri kolaylıkla yazıya dökebiliyor.
Akan, söz konusu eldiveni, görme engellilerin bilgisayar ya da telefona harf girmek için rahatlıkla kullanabileceğini söyledi.
Akan, “akıllı eldiven”in henüz kablolu sistemle çalıştığını söyledi. Sistemi kablosuz hale getirmek için çalışmalarının devam ettiğini anlatan Akan, şöyle devam etti:
“Kablosuz eldiven, kişiye serbestlik sağlayacak. Görme engelli vatandaşlarımız klavye üzerindeki tuşlara basarak da yazabilir ama bu aynı zamanda cep telefonlarına da entegre edilecek. ‘İnsanlar eldiven yardımıyla rahatlıkla bilgisayara harf girebilsin’ diye yapıldı ancak sonrasında amacını aştı.

Sistem nasıl çalışıyor?

Akan’ın verdiği bilgiye göre, sistem şöyle çalışıyor:
“İlk önce kullanıcı, eldivenin bağlı bulunduğu sistemi çalıştırır ve eldiveni giyer. Daha sonra kullanıcı boşluk karakteri için eline bir şekil verir ve bu verdiği şekli hiç bozmadan düğmeye basarak bu şekli hafızaya kaydeder. Bu, sanki elin o anki şeklinin fotoğrafını çekmek gibi düşünülebilir. Aynı işlemi sırasıyla alfabedeki tüm harfler ve rakamlar için tekrar eder. Son karakter de kaydedildikten sonra, sistem tekrar düğmeye basılmasını ister. Düğmeye basıldığı anda sistem bu sefer kullanıcının elini havada hareket ettirmesini bekler. Kullanıcı harekete başladığı andan itibaren, hareket sonlandırılana kadar, sistem en fazla 2 saniye boyunca, elin havada nasıl bir hareket çizdiğini otomatik kaydeder.”