Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Görmez: Coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret verici

Görmez: Coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret verici

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Beykoz Hidiv Kasrı’nda İstanbul Müftülüğü tarafından dini azınlık ve cemaat liderlerinin katıldığı iftar programında konuştu.

Görmez, İslam coğrafyası ve Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşanan acıları terör şiddet olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu vurguladı.

Ramazan nedeniyle “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” temalı iftar programları düzenlediklerini anımsatan Görmez, “Dünya dediğimiz bu gemi alttan sürekli su almakta ve bu su ateş gibi yakıyor” diyerek şöyle konuştu:

“Bugün topyekün dünyanın, coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret vericidir. Coğrafyamızın yaşadığı sadece bir terör ve şiddet olarak, sadece bir güvenlik krizi olarak, mezhep çatışması olarak değerlendirmek yanlış olur. Açıkça ifade etmek gerekirse, coğrafyamızda yaşanan kriz açıkça belirtmek gerekir ki, bir medeniyet krizidir.”

Görmez, Şam’dan Bağdat’a, Suriye’den Yemen’e Libya’dan Arakan’a ve dünyanın muhtelif yerlerine varana kadar her yerinde aynı ateşin yandığını, bu ateşi söndürmek için bütün insanlığa görev düştüğünü aktardı.

“El ele vererek bir sevgi çemberi oluşturalım”

Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ise dünyadaki bütün insanların kardeş olduğunu ifade ederek, programa katıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Dünyada yaşanan sorunlara ve sıkıntılara çözüm bulmak için herkese vazife düştüğünü aktaran Sağ, şöyle konuştu:

“Bugünkü şartlar altında dünyamızın yaşamakta olduğu sıkıntılara bir çözüm bulmamız lazım. Din önderleri olarak bir araya gelip dua etmemiz lazım. Dua ettiğimiz zaman direkt Allah ile temas kuracak bir düşünceye sahip olmamız lazım. Birimizin sorunu hepimizin sorunudur. Artık sen veya ben kalmadı. Myanmar’daki kişinin sorunu benim sorunumdur. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zorluklar benim de zorluğumdur. Bu inançla buradayız.”

“Göç edenlere herkes yardım eli uzatmalı”

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan da farklı ülkelerden savaş nedeniyle Türkiye’ye göç edenlere sadece Türklerin değil herkesin yardım eli uzatması gerektiğini ifade etti.

Farklı ülkelerden Türkiye’ye sığınanları ramazan ayında mutlu etmenin önemine dikkati çekerek, “Birisi parasıyla, birisi fiziki gücüyle, birisi eğitimiyle, birisi kabiliyetleriyle insan oğluna yardımcı olacak. Dara düşmüş kişiler çocuklara benzerler. Küçük çocuğa oyuncak verin nasıl gülecek. Nasıl sana sarılacak görürsün. Dara düşmüş kişiler de çocuklardan farkı yoktur. Verin istediğini, ihtiyaç duyduğunu bakın nasıl mutlu olacaktır. Gönlü şen olacak. Eğer mutlu olmak istiyorsanız, başkalarının mutluluğu içinde bulacaksınız mutluluğunuzu.” dedi.

Etiketler