Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gündoğdu Marşı sözleri! Gündoğdu Marşı ne zaman yazıldı? Tüm Türkiye’nin dilinde…

Tüm Türkiye’nin hep bir ağızdan söylediği Gündoğdu Marşı sözleri, Barış Pınarı Harekatının 8. gününde Çarşamba gününe damga vurdu. Peki Gündoğdu Marşı ne zaman ve nasıl yazıldı? Marş ile ilgili detaylar haberimizde...

Gündoğdu Marşı sözleri! Gündoğdu Marşı ne zaman yazıldı? Tüm Türkiye’nin dilinde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Toplantısı’nda konuşma yaparken mecliste bir grup tarafından Gündoğdu marşı okundu.  Gündoğdu Marşı sözleri, Barış Pınarı Harekatının 8. gününde Çarşamba gününe damga vurdu. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Toplantısında söylenmesinden sonra da Twitter’da günün en çok konuşulan konusu oldu. İşte Gündoğdu marşı sözleri:

Gündoğdu Marşı Sözleri:

Gün doğdu, hep uyandık,

Siperlere dayandık

İstiklalin uğruna da,

Al kanlara boyandık.

 

Sandılar Türk uyudu,

Ata cenge buyurdu,

Türkün asker olduğunu,

Dünyalara duyurdu.

 

Ülkemiz Türk ülkesi,

Aşık eder herkesi

Üstümüzden eksilmesin

Al bayrağın gölgesi.

Gündoğdu marşı ne zaman yazıldı?

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı (Büyük Taarruz), 30 Ağustos 1922 tarihinde Türk Ordusu’nun kesin zaferi ile sonuçlanır. Afyon – Kütahya hattından İzmir’e doğru ilerleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’i geri alarak 3 yıldan uzun süre işgal altında kalan topraklarımızı geri alır.
Büyük Taarruz sonrasında Gündoğdu Marşı, İzmir’in Kurtuluşu sonrasında İzmir Marşı, Türk insanının vatan uğruna canını seve seve feda etmesini anlatmak için yazılmıştır.

Malatya'da gündoğdu marşı okuyan öğrenciler

Malatya’da, Kredi ve Yurtlar Kurumunda (KYK) barınan öğrenciler, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek amacıyla yurtlardaki odaların ışıklarıyla “Barış” yazısı oluşturmalarının ardından ellerinde Türk bayrağı ile şiir okudu. ( Orhan Yoldaş – Anadolu Ajansı )

Malatya’da da öğrenciler asker selamı eşliğinde Gündoğdu Marşı’nı okumuştu

Malatya’da, Kredi ve Yurtlar Kurumunda (KYK) barınan öğrenciler, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek amacıyla yurtlardaki odaların ışıklarıyla “Barış” yazısı oluşturarak, asker selamı eşliğinde İstiklal Marşı’nı okudu.

Öte yandan, Malatya’da, Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrenciler, Barış Pınarı Harekatı’na katılan Mehmetçik için odalarının ışıklarıyla “Barış” yazısı oluşturmuştu. Öğrenciler daha sonra asker selamı eşliğinde, İstiklal Marşı ile Gündoğdu Marşı’nı okumuştu.

Gündoğdu Marşı, Söz dizisinde de okundu

Türkiye’de yüz binlerce takipçisi ve seveni olan Söz dizisinde de en önemli sahnelerden birinde, Türk askeri bir operasyon sırasında omuz omuza vererek Gündoğdu Marşı’nı okumuştu.