Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gürcistan’da yeni hükümete güvenoyu

Gürcistan’da yeni hükümete güvenoyu

Gürcistan’da İrakli Garibaşvili’nin istifasının ardından başbakanlığa aday gösterilen Giorgi Kvirikaşvili’nin kabinesi parlamentodan güvenoyu aldı.
Ülkenin ikinci büyük kenti Kutayisi’deki parlamento binasında yapılan olağanüstü oturumda Kvirikaşvili’nin kabinesine güvenoyu verildi.
Parlamento Başkanı Davit Usupaşvili’nin yönettiği olağanüstü oturuma, 150 milletvekilinden 114’ü katılırken, 86’sı, iktidardaki Gürcü Hayali koalisyonunun başbakan adayı Giorgi Kvirikaşvili’nin kabinesine güvenoyu verdi. Oturumda, 28 muhalif milletvekili ise karşı oy kullandı.
Ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Hareketi ile Özgür Demokratlar Partisi, “bir önceki hükümetin üyelerinin yer aldığı yeni kabineye güvenmedikleri” gerekçesiyle güven oylamasına katılmadı.
Giorgi Kvirikaşvili, oylamadan önce yaptığı açıklamada, Gürcistan’da son yıllarda, özellikle 2012’deki genel seçimlerden bu yana birçok alanda başarılı projelere imza attıklarını belirterek, “En önemli başarımız artık bu ülkede hükümet halkın sesini dinliyor” diye konuştu.
Ülkenin hızla kalkınması ve güvenliği için AB ve NATO ile entegrasyonun öncelikleri olmayı sürdüreceğini ifade eden Kvirikaşvili, aynı zamanda Rusya ile ilişkilerin, özellikle ticarette işbirliğinin geliştirilmesi için yapıcı politikaların uygulanması gerektiğini söyledi.
Kvirikaşvili, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya ve ülkenin toprak bütünlüğü konularına da değinerek, “Ne yapılacaksa Abhazyalı ve Güney Osetyalı kardeşlerimizin de faydalanması için yapılacak” ifadesini kullandı.